eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek fuzji i przejęć w Polsce i na świecie w 2010 r.

Rynek fuzji i przejęć w Polsce i na świecie w 2010 r.

2011-07-05 10:05

Access 2, wyłączny przedstawiciel organizacji IMAP w Polsce, podsumował tendencje na rynku fuzji i przejęć w 2010 roku. IMAP przeanalizował dane dotyczące zawartych transakcji oraz zapytał 400 swoich doradców transakcyjnych i analityków o opinie na temat aktywności w obszarze fuzji i przejęć oraz przewidywania na następny rok. Główne tendencje, to wzrost liczby i wartości transakcji, szczególnie w sektorze przemysłowym, nowych technologii i produktach konsumpcyjnych oraz nowe powody sprzedaży lub kupna firm, w których pojawia się czynnik sukcesji.

Przeczytaj także: Globalne fuzje i przejęcia w I kw. 2011

„Globalne tendencje oraz opinie naszych zagranicznych partnerów zestawiliśmy z lokalnymi doświadczeniami Access 2 i ocenami krajowego rynku fuzji i przejęć, a co za tym idzie, możliwościami uczestnictwa w procesach zachodzących w Europie Środkowo-Wschodnie i globalnie dla polskich firm” – mówi Andrzej Wrębiak, prezes Access 2.

Odnowa po kryzysie szybsza niż oczekiwano

Globalnie liczba transakcji IMAP w stosunku do 2009 roku wzrosła co prawda tylko o 3%, ale w ostatnim kwartale 2010 roku aktywność na rynku fuzji i przejęć osiągnęła poziom kwartałów przedkryzysowych. Nadal rośnie umiędzynarodowienie transakcji - obecnie 1/3 z nich ma charakter transgraniczny.

W Polsce coraz więcej transakcji jest w trakcie realizacji lub znajduje się w zaawansowanej fazie przygotowawczej. Skończyło się też odwlekanie w czasie decyzji konsolidacyjnych, widać wzrost szans zakończania sukcesem już prowadzonych transakcji.

W większości transakcji, w której doradza Access 2, występuje lub pojawiał się istotny komponent zagraniczny - w ostatnich 2-3 latach widać duży wzrost zainteresowania firmami polskim jako inwestorami za granicą.

Wzrost wartości transakcji i uzyskiwanych cen

Globalnie średnia wartość zawieranych transakcji osiągnęła poziom 59,8 mln USD, co daje wzrost o 80% w porównaniu do poprzedniego roku. Dominują transakcje o wartości powyżej 10 mln USD. Średnie ceny transakcyjne mierzone wskaźnikiem EV/EBIT (wartość biznesu/zysk operacyjny) wzrosły z średnio 6,6 do 7,1.

Na polskim rynku Access 2 oczekuje podpisania 4-7 transakcji, z czego dwóch na poziomie trzycyfrowym (w mln PLN). Widać wzrost wycen fundamentalnych firm, przy silnym spadku (urealnieniu) ich wartości majątkowej. Stanowi to dobra bazę do podwyższenia poziomu cen negocjowanych transakcji sprzedaży, a także zakończenia większej ilości procesów prywatyzacyjnych.

Najwięcej w przemyśle, najdrożej w handlu detalicznym

Największą liczbę transakcji zawarto w przemyśle, nowych technologiach/IT oraz produktach konsumpcyjnych. Najwyżej z kolei wyceniano firmy handlu detalicznego oraz sektorów opieki zdrowotnej, materiałów i surowców oraz mediów i rozrywki (EV/EBIT > 9). Najniżej - firmy działające w branży nieruchomości (EV/EBIT < 4).

Na polskim rynku w zeszłorocznym i obecnym portfelu sprzedażowym dominują firmy przemysłowe, jednak w przypadku ofert sprzedażowych z zewnątrz pytani jesteśmy najczęściej o polskie firmy IT jako inwestorów.

Prognozy na obecny rok – problem sukcesji w firmach

W ujęciu globalnym w 2011 roku na rynku będzie więcej sprzedających, za wyjątkiem Ameryki Łacińskiej. Więcej będzie też kupujących firmy. Ceny za kupowane firmy będą wyższe, poza Ameryką Łacińską, w której pozostaną na tym samym poziomie. Główne przyczyny sprzedaży/kupna firm w 2011 roku to:
  • ponad 50% ankietowanych wskazało kwestie sukcesji i przymus strategiczny (konsolidacja branż wymuszająca transakcje)
  • ponad 30% - występowanie nadwyżek środków u inwestorów finansowych oraz potrzeby kapitałowe sprzedawanych firm.

Do branż najczęściej sprzedawanych, należeć będą te same co w 2010 roku, a także firmy z sektora energetycznego.

„Oceniamy, że wszystkie wspominane zjawiska będą występowały, a nawet już występują na polskim rynku. Zasadniczo o transakcjach z udziałem polskich firm decydują te same motywy, a za najbardziej perspektywiczny motyw transakcji z punku widzenia rozwoju rynku fuzji i przejęć w sektorze prywatnym uważamy kwestię sukcesji,” dodaje Andrzej Wrębiak.

W Polsce, podobnie jak globalnie, największe zainteresowanie budzi branża przemysłowa, IT oraz konsumpcyjna. Widać również zainteresowanie energetyką, chociaż poza wielkimi transakcjami prywatyzacyjnymi, na razie wiele projektów zostaje na etapie pomysłów, szczególnie w energetyce odnawialnej.


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: