eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Handel międzynarodowy 2010

Handel międzynarodowy 2010

2011-05-30 13:06

Przeczytaj także: Handel światowy ulega transformacji


- W odniesieniu do Polski można wskazać pozytywne, jak i negatywne aspekty związane z naszym eksportem. Pozytywne to chociażby to, iż w ciągu ostatniej dekady nasza gospodarka jest wyraźnie bardziej konkurencyjna i proeksportowa – w 2010 roku wpływy z tytułu eksportu odpowiadały 1/3 naszego PKB, czyli wzrosły o 80% w stosunku do poziomu z 2000 roku. (wtedy 18%, dane za GUS w PLN). Negatywne jest zaś to, iż wciąż jeszcze jest on słabo zróżnicowany pod względem jego kierunków – jesteśmy zakładnikami koniunktury w Europie (blisko 80% eksportu trafia do UE), nie korzystamy zaś z ożywienia na rynkach azjatyckich. Niepokojąco niska jest też nasza innowacyjność – czynnik z czasem bardziej kluczowy w eksporcie niż koszty produkcji, będące jak dotychczas na głównym miejscu troski rządzących (np. rozmaite strefy ekonomiczne to wszak zmniejszenie wpływów, ale przynoszące w miarę szybkie spektakularne sukcesy w postaci miejsc pracy). Inwestycje w promowanie nowoczesnych technologii są zaś rzeczywiście kapitałochłonne, a przede wszystkim trudne organizacyjnie (koordynacja wysiłków w zakresie szkolnictwa, polityki fiskalnej etc.) i nie przynoszące szybkich (czytaj: politycznych) efektów. Zamiast tego mamy raczej karykaturalne nierzadko inwestycje w nowoczesną gospodarkę polegające na dofinansowywaniu efemerycznych stron internetowych (zbyt często nastawionych na trwanie, przejedzenie dotacji a nie realny rozwój)… W efekcie kraj nasz jest centrum produkcyjnym, ale raczej odtwórczym niż innowacyjnym, co nie gwarantuje utrzymania w długiej perspektywie tego statusu – a pw. oznacza mniejsze wpływy Polski w porównaniu do macierzystych krajów firm będących eksporterami nowoczesnych technologii - mówi Tomasz Starus, dyrektor Oceny Ryzyka w Euler Hermes.

Zwycięzcy i przegrani sektor po sektorze: raczej potwierdzenie niż zaskoczenie

Rozpatrując handel światowy wg. branż, kraje które odnoszą w nich sukcesy eksportowe mogą być jednocześnie przegranymi… nie będąc w stanie zaspokoić popytu wewnętrznego.

Według analizy Euler Hermes, sytuacja w zakresie handlu międzynarodowego poprawiła się na całym świecie, lecz dało się zaobserwować wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi sektorami. W sektorze produktów rolno-spożywczych i farmaceutycznym handel wzrósł do poziomów powyżej wartości odnotowanych w 2007 r., natomiast branży samochodowej nadal do nich daleko.

fot. mat. prasowe

Zwycięzcy i przegrani wg sektorów

Zwycięzcy i przegrani wg sektorów


– Chiny nie były jedynym krajem, który skorzystał na poprawie koniunktury: Brazylia znacznie zwiększyła swój udział w rynku produktów rolno-spożywczych, a Korea Południowa w sektorze motoryzacyjnym. Kilka krajów uprzemysłowionych w dalszym ciągu zajmuje wiodącą pozycję w branży samochodowej oraz w sektorze chemicznym, farmaceutycznym i dóbr kapitałowych – stwierdza Wilfried Verstraete, Prezes Zarządu Grupy Euler Hermes. – Oczywiście państwa te stoją teraz przed nie lada wyzwaniem, by utrzymać swój udział w rynku eksportu. Mogą to osiągnąć jedynie poprzez zwiększanie przewagi technologicznej, co wiąże się ze znacznymi nakładami na badania i rozwój.

Sektor produktów rolno-spożywczych: Brazylia dołącza do czołówki

Światowy eksport produktów rolnych i rolno-spożywczych wzrósł w latach 2007-20010 pod względem wartości o ponad 20% do 1.100 miliardów dolarów.
  • Brazylia odnotowała spektakularny wzrost eksportu produktów rolno-spożywczych, którego większość trafiła na chiński rynek. Choć w odpowiedzi na zwiększony popyt wewnętrzny import do Brazylii także wzrósł, kraj posiada znaczną nadwyżkę handlową w tym sektorze.
  • Chiny, będące jednym z głównych importerów produktów rolno-spożywczych, wykazują coraz bardziej ujemny bilans handlowy w tym sektorze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że deficyt handlowy Państwa Środka wzrośnie jeszcze bardziej, biorąc pod uwagę presje na wzrost światowych cen produktów rolnych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: