eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XI 2004

GUS: koniunktura gospodarcza XI 2004

2004-11-23 00:05

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2016


Małe jednostki handlowe oceniają koniunkturę negatywnie: najbardziej pesymistyczne oceny formułują jednostki o liczbie pracujących do 9 osób (minus 33 wobec minus 34 przed miesiącem). W jednostkach o liczbie pracujących 10-49 osób wskaźnik koniunktury kształtuje się na poziomie minus 12 (przed miesiącem minus 14). W jednostkach średnich, o liczbie pracujących 50-249 osób, wskaźnik koniunktury wynosi minus 7 (przed miesiącem minus 2), a w przedsiębiorstwach dużych, o liczbie pracujących 250 i więcej osób - plus 17 (utrzymała się wartość z poprzedniego miesiąca).

W jednostkach o liczbie pracujących 250 i więcej osób bieżąca sprzedaż wzrasta w stopniu znacznie mniejszym niż w październiku. Pogarsza się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy przewidują, że w najbliższych trzech miesiącach może nastąpić znaczny wzrost sprzedaży towarów, choć mniejszy niż prognozowano przed miesiącem. W konsekwencji mniej optymistycznie ocenia się poprawę przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Mniejszy może być w stosunku do przewidywań z ubiegłego miesiąca wzrost zamówień u dostawców. Znacznie mniejszy, ale nadal istotny jest wzrost cen towarów oferowanych przez tę grupę jednostek. Przedsiębiorcy przewidują na najbliższe miesiące utrzymanie się wzrostu cen na poziomie zbliżonym do prognoz z października. Skala redukcji zatrudnienia może być niewielka, zbliżona do prognozowanej przed miesiącem.

W listopadzie skala spadku sprzedaży towarów oferowanych przez przedsiębiorstwa o liczbie pracujących do 9 osób jest nieco większa od notowanej w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się trudna sytuacja finansowa tej grupy jednostek. Przewidywania dotyczące przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne od prognoz sprzed miesiąca. W konsekwencji można oczekiwać większych opóźnień przy regulowaniu przyszłych zobowiązań finansowych. Zwiększa się nieznacznie niedobór zapasów towarów. Mimo to w najbliższych miesiącach zamówienia na towary mogą być ograniczane w stopniu większym niż prognozowano przed miesiącem. Jednostki sygnalizują mniejszy wzrost bieżących cen oferowanych towarów. W najbliższych miesiącach ceny towarów mogą nadal rosnąć, choć nieco wolniej niż prognozowano w październiku. Przyszłe zatrudnienie może być ograniczane w większym stopniu niż prognozowano przed miesiącem.

Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są też zróżnicowane. Najbardziej pesymistyczny wskaźnik koniunktury, znacznie gorszy niż w ubiegłym miesiącu, notuje się w branży: włókno, odzież, obuwie - minus 52 (minus 37 w ubiegłym miesiącu). Wskaźnik koniunktury w branży pojazdy mechaniczne wynosi - minus 21 (minus 22 przed miesiącem), a w branży żywnościowej - minus 13 (minus 17 w październiku). Jedynie w branży: meble, rtv, agd wskaźnik koniunktury jest pozytywny i kształtuje się na takim samym poziomie jak przed miesiącem - plus 11.

Przedsiębiorstwa sprzedające żywność oceniają bieżącą sprzedaż negatywnie, gorzej niż w październiku. Bieżąca sytuacja finansowa tej grupy jednostek oceniana jest nadal negatywnie, choć lepiej niż przed miesiącem. Przyszła sprzedaż żywności może być nadal ograniczana, w stopniu zbliżonym do sygnalizowanego w prognozach sprzed miesiąca. Niewielki nadmiar zapasów towarów powoduje, że zamówienia u dostawców są nieznacznie ograniczane. Trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych tej grupy jednostek mogą być większe niż w październiku. Przedsiębiorcy sygnalizują znaczący wzrost bieżących cen żywności, choć mniejszy niż przed miesiącem. Wzrost cen przewidywany na najbliższe miesiące może być szybszy od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy oczekiwać dalszej redukcji zatrudnienia, większej niż prognozowano w październiku.

W listopadzie producenci pojazdów mechanicznych zgłaszają ograniczenie bieżącej sprzedaży na takim samym poziomie jak w październiku. Pogarsza się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach oczekuje się dalszego nieznacznego spadku sprzedaży. Może to wpłynąć na zwiększenie trudności w regulowaniu przyszłych zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. Przy nadmiarze bieżących zapasów towarów, ich ilość zamawiana u dostawców w najbliższych miesiącach może być znacznie ograniczana. Ceny pojazdów mechanicznych w listopadzie nieznacznie rosną. W najbliższych miesiącach może utrzymać się ta tendencja. Kierujący przedsiębiorstwami zapowiadają redukcje zatrudnienia większe niż przewidywała prognoza z października.

W jednostkach branży: meble, rtv, agd notuje się szybszy niż w ubiegłym miesiącu wzrost sprzedaży. W konsekwencji poprawia się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, choć jest ona nadal niezadowalająca. W najbliższych miesiącach spodziewany jest znacznie wolniejszy niż prognozowano w październiku wzrost sprzedaży tej grupy towarów, w związku z czym możliwości poprawy przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw oceniane są dużo bardziej ostrożnie niż przed miesiącem. Posiadane przez jednostki zapasy towarów uznawane są za nieznacznie przekraczające poziom wystarczający. Zamówienia na towary mogą rosnąć w znacznie mniejszym tempie od prognozowanych w ubiegłym miesiącu. Odnotowany w listopadzie wzrost cen jest wolniejszy niż w październiku, zaś prognozy dotyczące kształtowania się przyszłych cen wskazują na możliwość ich spadku. Przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost liczby zatrudnionych pracowników w nadchodzących miesiącach.

Jednostki branży: włókno, odzież, obuwie sygnalizują nadal znaczący spadek bieżącej sprzedaży, nieco większy niż przed miesiącem. W konsekwencji dużo gorzej oceniana jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach sprzedaż może być też znacznie ograniczana. Przyszła sytuacja finansowa przedsiębiorstw będzie trudna, jej oceny są bardziej pesymistyczne w stosunku do przewidywań sprzed miesiąca. Mimo iż w przedsiębiorstwach odnotowuje się znaczny niedobór bieżących zapasów, w najbliższych miesiącach zamówienia na towary będą znacznie bardziej ograniczane niż prognozowano w październiku. Rosną bieżące ceny towarów, choć wolniej niż w ubiegłym miesiącu. Przewidywania na najbliższe miesiące wskazują na możliwość dalszego wzrostu cen tej grupy towarów, nieco szybszego od przewidywań sprzed miesiąca. Redukcje pracowników mogą być natomiast mniejsze od prognozowanych w październiku.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Sprzedaż samochodów X 2004

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: