eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XI 2004

GUS: koniunktura gospodarcza XI 2004

2004-11-23 00:05

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2016


2. Budownictwo

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany w listopadzie pozytywnie (plus 9), nieco gorzej niż w poprzednim miesiącu (plus 13). Wśród badanych przedsiębiorstw 25% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 16% - jej pogorszenie (w październiku odpowiednio 27% i 14%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa odnotowują wolniejszy niż w październiku wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Firmy sektora publicznego oceniają bieżący portfel zamówień nieznacznie lepiej od przedsiębiorstw prywatnych. Przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące, oceny te są jednak znacznie gorsze od przewidywań sprzed miesiąca. W sektorze publicznym przewidywane jest nawet ograniczenie portfela.

Bieżąca produkcja budowlano-montażowa jest oceniana w obu sektorach własności korzystnie, choć ostrożniej niż w październiku, lepiej w firmach publicznych niż prywatnych. Oczekiwania dotyczące przyszłej produkcji są gorsze od ocen sprzed miesiąca. Przedsiębiorstwa publiczne oceniają przyszłą produkcję niekorzystnie, gorzej niż firmy prywatne.

Bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest zadowalająca, lepsza niż przed miesiącem. Firmy publiczne oceniają swoją sytuację finansową znacznie lepiej niż w październiku i dużo bardziej korzystnie niż jednostki prywatne. W ciągu najbliższych trzech miesięcy przedsiębiorstwa obu sektorów własności przewidują pogorszenie swej sytuacji finansowej, większe w firmach prywatnych niż w publicznych.

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem. Firmy obu sektorów prognozują zbliżone tempo wzrostu cen.

Zatrudnienie w budownictwie będzie w najbliższych miesiącach ograniczane w tempie znacznie większym niż przewidywano w październiku. Spadek zatrudnienia może być większy w firmach sektora publicznego niż prywatnego.

W listopadzie 1,7% jednostek nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (w październiku br. 2,5%, w listopadzie ub. roku – 2,1%). Największe trudności, choć nieco mniejsze niż w poprzednim kwartale, związane są z konkurencją ze strony innych firm (barierę tę zgłasza 67% przedsiębiorstw w listopadzie wobec 71% w październiku br. i 75% w listopadzie ub. roku) oraz z niedostatecznym popytem (50% badanych przedsiębiorstw w listopadzie br., wobec 52% przed miesiącem i 70% w listopadzie ub. roku). W skali roku najbardziej spadło znaczenie drugiej z powyższych barier.

W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 20% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 68% jako wystarczające, a 12% jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do ocen formułowanych przed miesiącem. W porównaniu z listopadem ubiegłego roku zmniejsza się udział jednostek oceniających swe zdolności jako nadmierne w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, zwiększa się natomiast odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako zbyt małe.

3. Handel detaliczny

W listopadzie ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie, na takim samym poziomie jak w ubiegłym miesiącu (minus 18). Wśród badanych przedsiębiorstw 13% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 31% - jej pogorszenie (w październiku odpowiednio 11% i 29%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorstwa handlowe oceniają bieżącą sprzedaż nadal negatywnie, gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Nieznacznie zwiększają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach przewidywany jest dalszy niewielki spadek sprzedaży. Może on mieć negatywny wpływ na przyszłą zdolność do terminowego regulowania zobowiązań finansowych przez przedsiębiorców. Niewielki niedobór bieżących zapasów towarów utrzymuje się na poziomie zbliżonym do stanu z października. Przyszłe zamówienia na towary mogą być ograniczane w większym stopniu niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy sygnalizują wolniejszy wzrost bieżących i przyszłych cen towarów. Skala zwolnień pracowników może być nieco większa niż prognozowano przed miesiącem.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Sprzedaż samochodów X 2004

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: