eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › GUS: koniunktura gospodarcza XI 2004

GUS: koniunktura gospodarcza XI 2004

2004-11-23 00:05

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2016


Producenci mebli oceniają w listopadzie swoją koniunkturę korzystnie, podobnie jak przed miesiącem. Większy niż w październiku wzrost bieżącego portfela powoduje, że producenci nadal rozszerzają bieżącą produkcję. Oczekiwania w tym zakresie na najbliższe miesiące są w dalszym ciągu bardzo optymistyczne, choć ostrożniejsze od przedstawionych w październiku. Zwiększa się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Wraz ze zwiększonymi opóźnieniami w ściąganiu należności od kontrahentów producenci mebli odczuwają większe trudności w regulowaniu swoich bieżących zobowiązań. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa może się poprawić, w stopniu zbliżonym do przewidywań z października. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają nieznacznie rozszerzyć zatrudnienie. Ceny mebli mogą obniżyć się na niewielką skalę.

Pozytywnie, choć ostrożniej niż w październiku, oceniana jest koniunktura w przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe. Spowodowane to jest pogorszeniem nadal korzystnych (zarówno bieżących jak i prognostycznych) ocen dotyczących portfela zamówień i produkcji. Zapasy nieznacznie przewyższają poziom uznawany za wystarczający. Nieco poprawia się trudna bieżąca sytuacja finansowa, zarówno w zakresie terminowego regulowania zobowiązań, jak i możliwości ściągania należności od kontrahentów. Przewiduje się poprawę przyszłych zdolności przedsiębiorstw do terminowego regulowania zobowiązań. Dyrektorzy zamierzają nadal zmniejszać zatrudnienie, choć w mniejszym stopniu niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą wzrosnąć w stopniu mniejszym od przewidywań sprzed miesiąca.

Koniunktura w przedsiębiorstwach produkujących pojazdy mechaniczne, przyczepy i naczepy jest oceniana korzystnie, nieznacznie lepiej niż przed miesiącem. Wzrost bieżącego portfela zamówień i produkcji jest mniej znaczący niż w ubiegłym miesiącu. Przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień są niekorzystne, co powoduje, że producenci ostrożniej niż przed miesiącem przewidują wzrost produkcji. Mimo zwiększających się opóźnień napotykanych przy ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy nie zgłaszają trudności z bieżącym regulowaniem zobowiązań finansowych. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw są nadal optymistyczne, jednak ostrożniejsze niż w październiku. W najbliższych miesiącach dyrektorzy przewidują spadek cen produkowanych wyrobów. Zatrudnienie może być nieznacznie zmniejszone.

Ogólny klimat koniunktury w przedsiębiorstwach zajmujących się włókiennictwem oceniany jest przez producentów niekorzystnie. Jest to wynikiem znacznego pogorszenia się zarówno bieżących jak i przyszłych ocen dotyczących portfela zamówień i produkcji. Zwiększa się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Zmniejszenie opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów powoduje, że przedsiębiorcy terminowo regulują swoje bieżące zobowiązania finansowe. Prognozy sytuacji finansowej są pesymistyczne i wskazują na możliwość jej niewielkiego pogorszenia w najbliższych miesiącach. Ceny produkowanych wyrobów mogą nieznacznie wzrosnąć, w stopniu mniejszym niż przewidywała prognoza z października. Przedsiębiorcy sygnalizują też możliwość ograniczenia zatrudnienia.

Producenci wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych oceniają swoją koniunkturę negatywnie, znacznie gorzej niż przed miesiącem. Wynika to ze znacznego pogorszenia zarówno ocen bieżących jak i przewidywań dotyczących portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych jest nieco mniejszy od poziomu uznawanego przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo zmniejszania się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów przedsiębiorcy napotykają na zwiększone trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Również formułowane prognozy są niekorzystne i wskazują na możliwość dalszego pogarszania się sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach dyrektorzy zamierzają zmniejszyć zatrudnienie. Przewidują też możliwość obniżenia cen wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych.

Producenci skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych oceniają swoją koniunkturę w listopadzie negatywnie, gorzej niż w zeszłym miesiącu. Wpływają na to przede wszystkim bardzo niekorzystne przewidywania dotyczące przyszłego portfela zamówień i przyszłej produkcji. Bieżący portfel zamówień i bieżąca produkcja są też ograniczane, ale w mniejszym stopniu. Utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Producenci sygnalizują zarówno zwiększające się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów jak i trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania przyszłej sytuacji finansowej charakteryzują się znacznym pesymizmem. W nadchodzących miesiącach dyrektorzy przewidują znaczne zmniejszenie zatrudnienia. Zamierzają też obniżyć ceny produkowanych wyrobów.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Sprzedaż samochodów X 2004

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: