eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

Indeks biznesu PKPP Lewiatan II 2011

2011-03-07 10:07

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2011


fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników

Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej).

Indeksy finansów w zasadzie utrzymały się na poprzednim poziomie tracąc zaledwie po jednym punkcie tak kwartalny jak i roczny, i schodząc odpowiednio do 42 pkt. i 49 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw są bardzo dobre, ale firmy nie inwestują i stąd nie zgłaszają popytu na kredyt, jednak w styczniu po raz pierwszy od półtora roku dynamika kredytu korporacyjnego w ujęciu rocznym była dodatnia, przy jednoczesnym znacznym spadku depozytów. Może to być pierwsza oznaka oczekiwanego ożywienia w inwestycjach i bardziej produktywnego wykorzystania zgromadzonych środków finansowych oraz dostępu do oferty kredytowej banków. W efekcie mielibyśmy redukcję zbędnej nadpłynności sektora do bardziej racjonalnego poziomu. Rośnie jednak ryzyko podwyżek stóp procentowych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki).

Indeksy makroekonomiczne, które w poprzednim notowaniu znacznie zyskały, teraz straciły najwięcej: kwartalny osiem punktów spadając do 48 pkt, a roczny siedem schodząc do poziomu 49 pkt. Ostatnie dane o szybko rosnącej inflacji i bezrobociu niosą niepokój o utrzymanie wewnętrznej równowagi ekonomicznej, nie napawają też optymizmem kontrowersje wokół programu konsolidacji fiskalnej przy rosnącym deficycie i długu publicznym. Rośnie również deficyt obrotów bieżących z zagranicą w relacji do PKB, na skutek pogorszenia się salda handlu zagranicznego, ale pozostaje on na razie na poziomie nie stanowiącym zagrożenia dla równowagi zewnętrznej gospodarki.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).

Indeksy wpływu czynników politycznych właściwie nie uległy zmianie, gdyż tylko jeden punkt stracił indeks roczny, i oba kształtują teraz się na poziomie 46 pkt. Jest to definitywnie poniżej połowy skali, co oznacza pogorszenie w stosunku do trendu utrzymującego się przez cały rok ubiegły, a więc wpływ otoczenia politycznego się pogarsza.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy szczegółowe


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: