eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w centra handlowe w Europie 2010

Inwestycje w centra handlowe w Europie 2010

2011-03-03 12:12

Inwestycje w centra handlowe w Europie 2010

Największe transakcje inwestycyjne w centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej, 2 połowa 2010 © fot. mat. prasowe

W roku 2010 rynek inwestycji w centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnął poziom 1.8 miliarda Euro, co oznacza prawie stuprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2009, a ponad 50% (926 milliona Euro) wszystkich inwestycji zlokalizowano w Polsce - podaje najnowszy raport firmy consultingowej CB Richard Ellis.

Przeczytaj także: Inwestycje w centra handlowe w Europie III kw. 2010

Polska, jako jedyny rynek w Europie Środkowo-Wschodniej, odnotowała wzrost poziomu sprzedaży detalicznej. Nasz kraj, obok Rumunii, był również najatrakcyjniejszym rynkiem pod względem ilości nowych sieci handlowych, które pojawiły się na rynku w roku 2010. CB Richard Ellis przewiduje, że Polska będzie nadal liderem, jeśli chodzi o ilość nowych sieci handlowych, wyprzedzając takie państwa jak Czechy, Rosję czy Węgry.

Ogólna podaż nowoczesnych powierzchni handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 1.6 miliona metrów kwadratowych, co oznacza jednak 20% spadek w porównaniu w rokiem 2009. CB Richard Ellis przewiduje, że w roku 2011 na rynku pojawi się podobna ilość nowych centrów handlowych, a najwięcej z nich powstanie w Polsce i na Słowacji. Obecnie w Polsce jest w budowie 1.27 milionów metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni handlowych, z czego około 800,000 m kw zostanie oddanych do użytku w roku 2011.

- Czynsze za powierzchnie handlowe w Polsce były na stabilnym poziomie, jednak umacniający się złoty, wraz z oczekiwanym silnym wzrostem ekonomicznym, mogą spowodować wzrost stawek czynszowych, jak również obrotów centrów handlowych – powiedziała Magdalena Frątczak, dyrektor ds. powierzchni handlowych w firmie CB Richard Ellis.

- Polski rynek powierzchni handlowych jest jednym z najbardziej interesujących i atrakcyjnych obszarów w całej Europie, oferując znakomite produkty inwestycyjne. Oczekujemy znacznego wzrostu zainteresowania inwestorów najlepszymi centrami handlowymi w Europie Środkowo-Wschodniej - dodał Patrick O’Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych w firmie CB Richard Ellis.

fot. mat. prasowe

Największe transakcje inwestycyjne w centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej, 2 połowa 2010

Największe transakcje inwestycyjne w centra handlowe w Europie Środkowo-Wschodniej, 2 połowa 2010


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: