2022-04-19 00:22
Rynek handlowy rośnie mimo przeciwności © pixabay.com
Przeczytaj także: Handel 2021 pod znakiem Covid-19
fot. pixabay.com
Rynek handlowy rośnie mimo przeciwności
Rynek handlowy, wciąż odczuwający skutki pandemii, a także dwucyfrowej i wciąż rosnącej inflacji, zakończył I kw. 2022 r. z wynikiem 30,6 tys. mkw. GLA nowej podaży.
W I kw. 2022 r. zaobserwowaliśmy wzrost aktywności w zakresie najmu ze strony podmiotów wielko- i średniopowierzchniowych, m.in. z sektorów spożywczego, dyskontowego, mody i rekreacji. Powstają również innowacyjne koncepty, które są odpowiedzią sieci handlowych na zmieniające się potrzeby klientów. Jako przykład warto wymienić np. Żabkę Nano w sklepach wielkopowierzchniowych, paczkomaty InPost w sklepach Żabka, sklep cyrkularny Less.store, Homla showroom czy TOP&POP Inmedio. Miniony kwartał upłynął również pod znakiem kilku debiutów m.in. Philipp Plein czy Snipes – mówi Katarzyna Michnikowska, Dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.
Przykładem rozwijanych działań w branży handlowej jest wprowadzenie opakowań wielokrotnego użytku czy biodegradowalnych reklamówek, dążenie do zmniejszenia negatywnego wpływu procesu dostaw i zwrotów towarów na środowisko. Wzrasta również rola zarządzania, sprawiedliwego wynagradzania, inwestycji w kapitał ludzki czy dbania o interesy społeczności lokalnej – wymienia Katarzyna Michnikowska.
Testem na wierność ideom ESG było także zachowanie firm w sytuacji wojny w Ukrainie. Na znak protestu przeciwko rosyjskiej agresji znaczna część organizacji podjęła decyzję o wycofaniu się lub zawieszeniu działalności na terenie Rosji oraz Białorusi i usunięciu z oferty produktów pochodzących z tych krajów. Jednocześnie sektor handlowy aktywnie włączył się w pomoc uchodźcom przybywającym do Polski. Działania objęły m.in. udostępnianie obiektów na tymczasowe miejsca noclegowe, pomoc finansową i rzeczową, zbiórki żywności i leków, opiekę nad dziećmi oraz wsparcie dla uchodźców na polskim rynku pracy – dodaje Dominika Jędrak, Dyrektor Działu Doradztwa i Badań Rynku w Colliers.
oprac. : eGospodarka.pl
Rynek handlowy 2021 i prognozy na rok 2022
Colliers: deweloperzy ciągle wierzą w parki i centra handlowe
5 faktów z rynku handlowego w I połowie 2021 roku
Rynek handlowy I kw. 2021. Branża się nie poddaje
Rynek handlowy 2020 i prognozy na rok 2021
Parki handlowe i centra convenience zwiększają swój udział w transakcjach inwestycyjnych
O lokal handlowy najtrudniej w Krakowie
Nieruchomości handlowe w II kw. 2021
8 nowych obiektów handlowych w I kw. 2021
Jak wygląda amortyzacja budynku niemieszkalnego (43 letniego) zakupionego w 2015r. ?
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Wynagrodzenia 2022. Najwyżej i najniżej opłacane branże
Szybka sprzedaż dużego mieszkania problematyczna w 2023 roku?
W branży budowlanej przybywa dłużników
Cena akcji Meta Platforms +23,28 proc.
W 2023 roku utrzymał się mniejszy popyt na kredyty mieszkaniowe
Wynajem długoterminowy i Rent a Car w IV kw. 2022 r.
Zmiana pracy w 2023 r. to ostatnia wypłata niższa nawet o 300 zł