eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co proponują serwisy informacyjne TV?

Co proponują serwisy informacyjne TV?

2011-01-10 13:33

Co proponują serwisy informacyjne TV?

Świat przedstawiony w programach informacyjnych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Instytut Monitorowania Mediów we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich przygotował wielowymiarową analizę głównych wydań najpopularniejszych wieczornych serwisów informacyjnych: Panoramy (TVP2), Wiadomości (TVP1), Faktów (TVN) i Wydarzeń (Polsat). Z badania wynika m.in., że Panoramie wizją świata bliżej do Faktów a zakresem tematyki do Wydarzeń. W Wiadomościach jest natomiast najwięcej informacji o ludzkich tragediach i wypadkach, ale za to inne tematy są przedstawiane w mniej przygnębiający sposób niż w pozostałych badanych programach.

Przeczytaj także: Telewizyjne serwisy informacyjne VI 2011

Wizja świata

fot. mat. prasowe

Świat przedstawiony w programach informacyjnych

Świat przedstawiony w programach informacyjnych


Jak wynika z badania, w listopadzie 2010 roku mniej niż połowa (42%) informacji w analizowanych programach informacyjnych miała charakter przekazu neutralnie opisującego świat i wydarzenia. Prawie drugie tyle newsów (36%) przekazywało informacje, które mogły w umyśle odbiorcy kształtować wizję świata jako nieprzyjaznego, niebezpiecznego, wrogiego miejsca. Dla porównania, informacje pokazujące nasze otoczenie w sposób pozytywny to tylko nieco ponad 15% ogółu. Jak wisienka na informacyjnym torcie z 6% udziałem znalazły się newsy, które najłatwiej nazwać ciekawostkami, ale to wszystkie informacje, które ukazywały nasz świat z perspektywy nieco śmiesznej i nie zawsze sensownej.

fot. mat. prasowe

Panorama - wizja świata w podziale na tematy

Panorama - wizja świata w podziale na tematy

Największego natężenia różnorodnych emocji doświadczać mogliśmy oglądając Panoramę (najmniejszy odsetek informacji neutralnych). Najbardziej zero-jedynkowy świat i przygnębiające w odbiorze informacje wydają się być prezentowane w listopadzie w Wydarzeniach. Za to Wiadomości TVP1 okazują się być najbardziej zrównoważone jeśli chodzi o poziom prezentowanych emocji (najwięcej informacji neutralnych, najmniej negatywnych i prawie największy udział newsów, które pozwalają nam postrzegać świat pozytywnie.

Emocje wyzwolone

Wzruszenie i współczucie: te dwie emocje dominowały w listopadowych programach informacyjnych. W toku analizy tej części informacji, która zawierała ładunek emocjonalny okazało się, że poza wzruszeniem i współczuciem (dla bohaterów reportaży), statystyczni widzowie mogli też odczuwać gniew na zastaną rzeczywistość, jak również strach przed nią. Smutek, żal, niepokój, poczucie niesprawiedliwości przeplatane były pojedynczymi pozytywnymi emocjami: podziwem i dumą, otuchą, czasem czystą radością. W tym natłoku uczuć i odczuć znalazło się też miejsce na zdziwienie, szok i… niepewność własnych emocji.

Każdy program ma swoją ulubioną tematykę

fot. mat. prasowe

Kto o czym informuje najczęściej?

Kto o czym informuje najczęściej?

Analiza wskazuje, że Panorama więcej niż inne programy informuje o wydarzeniach kulturalnych, społecznych oraz emituje różnego rodzaju ciekawostki. Wiadomości w większym niż inni stopniu emitują newsy dotyczące wypadków i katastrof oraz ludzkich tragedii. Więcej miejsca poświęcają też reportażom tzw. okazjonalnym: świętom, oficjalnym cyklicznym wydarzeniom. Fakty skupiają się bardziej niż inne pogramy na polityce i przestępczości. Natomiast Wydarzenia znalazły więcej od pozostałych miejsca na informowanie o sprawach gospodarczych i ekonomicznych, sporcie i służbie zdrowia.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: