eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Kaspersky Lab: szkodliwe programy X 2010

Kaspersky Lab: szkodliwe programy X 2010

2010-11-05 09:56

Przeczytaj także: Kaspersky Lab: szkodliwe programy IX 2010


Szkodliwe programy wykryte na komputerach użytkowników

Pierwsza tabela zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników po raz pierwszy, na przykład przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym (skanowanie podczas dostępu). Użycie statystyk z tej metody skanowania pozwala na dokonanie analizy najnowszych, najbardziej niebezpiecznych i najszerzej rozprzestrzenionych szkodliwych programów.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, październik 2010

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, październik 2010


W porównaniu z poprzednim miesiącem październikowy ranking nie zawiera wielu zmian. Na prowadzeniu nadal znajduje się Kido, Sality, Virut oraz CVE-2010-2568. Jedyną rzeczą, o jakiej warto wspomnieć, jest wzrost liczby wykrytych programów Packed.Win32.Katusha.o (obecnie na 7 miejscu). Szkodnik ten jest wykorzystywany przez cyberprzestępców do ochrony i rozprzestrzeniania fałszywych programów antywirusowych. Programem podobnym do Packed.Win32.Katusha.o jest Worm.Win32.VBNA.a. Różnica między nimi polega na tym, że ten ostatni został napisany w języku programowania wysokiego poziomu - Visual Basic. Oba programy zostały szczegółowo opisane we wcześniejszych rankingach.

Szkodliwe programy w Internecie

Drugie zestawienie Top 20 przedstawia dane wygenerowane przez moduł ochrona WWW, odzwierciedlające krajobraz zagrożeń online. Zestawienie to zawiera szkodliwe programy wykryte na stronach internetowych oraz pobrane na maszyny ze stron internetowych.

fot. mat. prasowe

Szkodliwe programy pobierane najczęściej ze stron WWW, październik 2010

Szkodliwe programy pobierane najczęściej ze stron WWW, październik 2010


Październikowy ranking nie zawiera poważniejszych zmian w stosunku do poprzednich miesięcy – nadal dominują exploity wykorzystujące lukę CVE-2010-0806 oraz programy adware z rodziny FunWeb. Pojawiło się jednak kilka ciekawych programów, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Exploit.Win32.CVE-2010-2883.a (siedemnaste miejsce), który wykorzystuje lukę o tej samej nazwie, został po raz pierwszy wykryty nieco ponad miesiąc temu. Najwyraźniej cyberprzestępcy nie zwlekali z wykorzystaniem tej luki. Dziura ta dotyczy biblioteki Adobe Reader o nazwie cooltype.dll, która błędnie przetwarza specjalnie stworzony plik czcionki. Rzut oka na rozkład geograficzny programów Exploit.Win32.CVE-2010-2883.a pokazuje, że najczęściej wykrywane były one w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Rosji. Wygląda na to, że cyberprzestępcy uznali, że to właśnie w tych państwach znajduje się najwięcej komputerów z niezałatanym oprogramowaniem Adobe Reader.

fot. mat. prasowe

Exploit.Win32.CVE-2010-2883.a - rozkłąd geograficzny

Exploit.Win32.CVE-2010-2883.a - rozkłąd geograficzny


Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: