eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy działają w trudnych warunkach

Polskie firmy działają w trudnych warunkach

2010-10-28 12:48

Przeczytaj także: Szanse i zagrożenia dla firm w 2010 r.


Dostępność kredytów oraz ochrona inwestorów

Polityka kredytowa oraz ochrona inwestorów w Polsce nie odbiega znacząco od standardów amerykańskich oraz europejskich. Pod kątem dostępności kredytów oceniono Polskę na 15 miejscu na świecie, co oznacza poprawę aż o 13 miejsc w stosunku do 2009 r., natomiast pod względem ochrony inwestorów Polska zajęła 41 miejsce na 183 badane gospodarki.

Proponowane przez ZPP zmiany w tym obszarze dotyczą z jednej strony zwiększenia odpowiedzialności kadry zarządzającej za prowadzone działania, natomiast z drugiej ograniczenia ryzyka ponoszonego przez inwestorów poprzez wdrożenie odpowiednich mechanizmów ochrony – tzw. Corporate Governance.

Regulacje podatkowe

W porównaniu międzynarodowym wyraźnie widać, że Polski system podatkowy należy do jednego z najbardziej skomplikowanych na świecie, o czym świadczy 151 miejsce (na 183 analizowane gospodarki) w rankingu Doing business 2010. Pod względem ilości płatności wyprzedzamy nawet kraje Ameryki Łacińskiej, co powinno być już sygnałem dla rządu do rozpoczęcia natychmiastowych reform. Według raportu ZPP, polscy przedsiębiorcy muszą dokonać w ciągu roku 40 płatności związanych z obciążeniami podatkowymi, co zajmuje średnio 395 godzin rocznie.

fot. mat. prasowe

Polskie regulacje podatkowe na tle innych krajów

Polskie regulacje podatkowe na tle innych krajów


Zdaniem autorów raportu, w pierwszej kolejności należy zmniejszyć liczbę płatności i czas, jaki pochłania biurokracja podatkowa, a następnie rozważać obniżanie podatków. Zmniejszenie sfery administracyjnej nie tylko pozwoli na dodatkowe oszczędności w budżecie państwa, ale także odciąży zarówno finansowo, jak i czasowo małych i średnich przedsiębiorców, co może z kolei prowadzić do ich większej aktywności ekonomicznej i pobudzania polskiej gospodarki.

Handel międzynarodowy

fot. mat. prasowe

Handel zagraniczny w Polsce na tle wybranych krajów – miejsce w rankingu

Handel zagraniczny w Polsce na tle wybranych krajów – miejsce w rankingu

Wskaźnik handlu międzynarodowego określa łatwość rozpoczęcia wymiany pod kątem administracyjnym. W rankingu Doing Business Polska pod tym względem zajmuje 42 miejsce wśród 183 gospodarek. Niekorzystnie można natomiast ocenić sytuację związaną z dwoma składowymi indeksu, tj. czasem potrzebnym na eksport oraz import towarów - przewyższa on znacznie wartość średnią obliczoną dla UE.

Regulacje występujące w Polsce w kwestii wolności handlu są w większości przypadków standardowe (liczba dokumentów niezbędnych zarówno przy eksporcie, jak i imporcie towarów jest tożsama ze średnią unijną, tj. 5). Bardziej restrykcyjne przepisy dotyczą jedynie rynku biotechnologicznego i farmaceutycznego.

Analizując koszty importu i eksportu (mierzone w dolarach na kontener) należy wskazać, że znajdują się one na niższym poziomie niż średnia UE. Są również niższe niż w Hiszpanii czy USA, ale zdecydowanie wyższe niż w Szwecji czy Singapurze. Za poważny problem prawny związany z handlem eksperci uznali ponadto kwestię praw własności intelektualnej i patentów. Jak czytamy w raporcie ZPP, w rankingu Heritage Foundation Polska zajęła pod tym kątem odległe 52 miejsce na świecie (m.in. za Chile czy Jordanią).
Przeczytaj także: O czym marzy Roman Kluska? O czym marzy Roman Kluska?

poprzednia  

1 ... 5 6 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: