eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Szanse i zagrożenia dla firm w 2010 r.

Szanse i zagrożenia dla firm w 2010 r.

2010-04-30 13:55

Szanse i zagrożenia dla firm w 2010 r.

Najważniejsze ryzyka w działalności firmy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (8)

Przedsiębiorstwa mają wiele do zrobienia. Doświadczenia lat 2008-2009 pokazały, że umieją one dostosować się szybko do zmienionych, trudnych warunków. Pokazały jednak także, że popełniają błędy (np. problem opcji), których nigdy nie powinny popełnić, gdyby umiały prawidłowo zarządzać ryzykiem. To ciągle wiedza tajemna dla wielu firm. Ale mają one już świadomość, że do wielu elementów zarządzania muszą dołączyć także zarządzanie ryzykiem - wynika z badania PKPP Lewiatan.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, lecz ostrożni

Ryzyka, które niósł ze sobą światowy kryzys na rynkach finansowych i kryzys gospodarczy nie zmaterializowały się w polskiej gospodarce mimo, iż istniały. Przyczyn, dla których mieliśmy do czynienia „tylko” z osłabieniem, a nie z kryzysem, jest wiele, w tym m.in. osłabienie złotego, które zamortyzowało spadek popytu zewnętrznego, ale przede wszystkim konserwatyzm przedsiębiorstw w korzystaniu z zewnętrznego finansowania oraz ich bardzo duża zdolność adaptacyjna do zmieniających się nagle i szybko warunków. Już w 4. kwartale 2009 r. widać było, że firmy dostosowały się do nowych warunków, udało im się utrzymać rosnące przychody ze sprzedaży (w niewielkim stopniu, bo o 1,6 proc. w stosunku do 2008 r., ale jednak) i zapanować nad kosztami (wzrost „tylko” o 0,6 proc.), co w krótkim czasie jest niezmiernie trudne. Zaczęto mówić o Polsce jako zielonej wyspie na tle Europy.

Dzisiaj obraz już nie pokazuje naszej przewagi – większość krajów europejskich w 2010 r. osiągnie wzrost PKB. Oczywiście wzrost gospodarczy to nie konkurs piękności. Ale na pewno „konkurs” wykorzystywania szans i umiejętności radzenia sobie z zagrożeniami i z ryzykami. A tych, niezależnie od koniunktury gospodarczej, jest ciągle bardzo dużo. To pejzaż działalności gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze ryzyka w działalności firmy

Najważniejsze ryzyka w działalności firmy

PKPP Lewiatan przeprowadziła w lutym badanie na losowej próbie 400 przedsiębiorstw, uwzględniającej podział na firmy mikro, małe, średnie i duże oraz podział na 7 sektorów gospodarki, w którym zapytała przedsiębiorców o prognozy dotyczące przychodów ze sprzedaży, zysków, plany inwestycyjne, plany dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. Wynika z nich bardzo, bardzo ostrożny optymizm. Zapytano również o ocenę ryzyk, które będą największym zagrożeniem w 2010 r. dla działalności przedsiębiorstw, a także o wskazanie szans, które pozwolą im się rozwijać. Mapa ryzyk jest bardzo rozległa, a najważniejszą pozycją na niej stanowi ryzyko osłabienia koniunktury gospodarczej. Wskazuje na nie jako na bardzo duże i najwyższe ryzyko 37 proc. firm. Jedynie 4 proc. firm takiego ryzyka nie widzi w ogóle. Średnia ocena tego ryzyka wynosi 4,02 punkty na 5 możliwych (i jest najwyższa spośród 20 ryzyk wskazywanych przez firmy). To ryzyko występuje zawsze, bowiem gospodarka rozwija się cyklicznie i przedsiębiorcy nauczyli się na własnej skórze co to oznacza już w latach 2001-2002. Dzisiaj waga tego ryzyka jest dodatkowo duża, bowiem nie mamy pewności, czy kryzys jest za nami.

fot. mat. prasowe

Korelacja między branżą a rodzajem ryzyka

Korelacja między branżą a rodzajem ryzyka

Sytuacja Grecji, która jest na progu bankructwa, ale także sytuacja Portugalii i Hiszpanii, każą ostrożnie myśleć o przyszłości. Przedsiębiorcy umieją te sygnały bardzo dobrze odczytywać. Ciekawe jednak, że ryzyko osłabienia koniunktury gospodarczej nie przez wszystkie branże postrzegane jest jednakowo silnie. Dla firm z sektora hotele i restauracje to dopiero czwarte ryzyko na ich liście ryzyka (pierwsze miejsce zajmuje ryzyko wynikające ze wzrostu konkurencji). Dla firm z sektora usług dla przedsiębiorstw (obsługa nieruchomości i firm) najważniejszym ryzykiem są te wynikające ze zmian branżowych regulacji prawnych. Wydaje się to zrozumiałe, bowiem wiele z tych firm świadczy usługi doradcze innym przedsiębiorstwom i zmiany prawa zwiększają koszty i ryzyko ich działania.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: