eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy nieco odetchnęły. Do stanu sprzed pandemii wracać będą jednak długo

Polskie firmy nieco odetchnęły. Do stanu sprzed pandemii wracać będą jednak długo

2020-06-03 10:52

Polskie firmy nieco odetchnęły. Do stanu sprzed pandemii wracać będą jednak długo

Polskie firmy nieco odetchnęły © pressmaster - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Do stanu sprzed pandemii wróciło już 18 proc. polskich firm, ale jednocześnie co czwarta nadal nie wie, kiedy osiągnie "normalność", wskazując przy tym najczęściej, że zajmie to więcej niż rok. Problemem, który ciągle daje o sobie znać, jest spadek zamówień, jednak dziś mówi o nim 35 proc. firm, co względem poprzedniego pomiaru z końca kwietnia oznacza spadek o 6 p.proc. Nieco lepiej prezentuje się również sytuacja pracowników - o planowanych zwolnieniach mówi już tylko 5 proc. pracodawców.

Przeczytaj także: Masowe zwolnienia pracowników raczej nie nadejdą. Lepsze wieści z firm

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jak prezentowała się majowa sprzedaż?
  • Jak polskie firmy oceniają swoją płynność finansową?
  • Jakie zmiany w liczbie pracowników planują?

Przed nami wyniki 5. już fali badania kondycji przedsiębiorstw, zrealizowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju. Wieści napływające od przedsiębiorstw nieco uspokajają. Oto, co udało się ustalić.

Jak prezentowała się majowa sprzedaż


Z danych zaprezentowanych przez PIE wynika, że w maju, w porównaniu z końcem kwietnia:
  • 43 proc. firm odnotowało spadek sprzedaży,
  • 20 proc. firm cieszyło się wzrostami,
  • 35 proc. firm utrzymało sprzedaż na niezmienionym poziomie.

Od czasu poprzedniego pomiaru zmalał odsetek polskich firm ze spadkiem sprzedaży (-6 pp.) oraz wzrósł odsetek firm ze wzrostem sprzedaży (+8 pp.). Odsetek średnich firm ze wzrostem sprzedaży powiększył się o 16 pp. a odsetek firm produkcyjnych ze wzrostem sprzedaży o 14 pp.

Prawie połowa przebadanych przedsiębiorstw (49 proc.) stwierdziła w badaniu, że ich sytuacja finansowa nie uległa zmianie w wyniku odmrażania kolejnych gałęzi gospodarki. 31 proc. polskich firm, przede wszystkim z sektora produkcyjnego, zadeklarowało poprawę ich sytuacji. 10 proc. przedsiębiorstw uznaje, że ich sytuacja wręcz się pogorszyła (głównie przedstawiciele branży handlowej).
Kluczowe dla polskiej gospodarki będzie teraz to, w jakim tempie będziemy odbudowywać straty – wyjaśnia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dotychczasowe wyniki naszych badań ankietowych wskazują, że mimo ekstremalnie trudnych warunków do prowadzenia biznesu, pojawia się stopniowa poprawę sytuacji przedsiębiorstw. Widać to także po wznowieniach działalności polskich firm: w okresie od końca kwietnia do końca maja dokonało go 28,7 tys. przedsiębiorstw. To ponad dwa razy więcej niż liczba zawieszonych działalności w analogicznym okresie, co jest rzadko spotykaną sytuacją.

fot. mat. prasowe

Spodziewany termin odbudowy sytuacji finansowej firmy

18 proc. firm deklaruje, że ich sytuacja finansowa odbudowała się do stanu sprzed pandemii.


Polskie firmy coraz lepiej oceniają swoją płynność finansową


Odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, aby przetrwać okres powyżej 3 miesięcy, wzrósł z poziomu 39 proc. w połowie kwietnia do 54 proc. na koniec maja. Posiadanie płynności finansowej umożliwiającej działanie powyżej 3 miesięcy deklaruje 70 proc. dużych podmiotów.
Dane z kolejnych badań sektora przedsiębiorstw potwierdzają, że najtrudniejszy moment w gospodarce był w kwietniu, a obecnie następuje stopniowy wzrost aktywności gospodarczej. Najważniejsze są informacje o poprawie stabilności finansowej polskich firm i małej liczbie przedsiębiorstw rozważających zwolnienia pracowników – wyjaśnia Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju SA.

fot. mat. prasowe

Subiektywna ocena płynności finansowej przedsiębiorstwa

Odsetek firm, które oceniają swoją płynność finansową jako wystarczającą, aby przetrwać okres powyżej 3 miesięcy wzrósł z poziomu 39 proc. w połowie kwietnia do 54 proc. na koniec maja.


Firmy coraz częściej planują zwiększenie zatrudnienia


Jeszcze na początku kwietnia aż 28 proc. badanych przedsiębiorstw deklarowało redukcję poziomu zatrudnienia, a tylko 2 proc. planowało jego zwiększenie. W najnowszej, V fali badania kondycji polskich firm zwolnienia planuje już tylko 5 proc. firm, podczas gdy w połowie maja taką potrzebę sygnalizowało jeszcze 8 proc. Dwukrotnie wzrósł za to odsetek firm chcących zwiększyć liczbę pracowników: z 7 proc. do 14 proc.

fot. mat. prasowe

Planowane zmiany w liczbie pracowników – porównanie w czasie

O 12 pp. wzrósł odsetek firm planujących zwiększenie liczby pracowników.


W pierwszej fali badania obniżenie wynagrodzeń pracowników deklarowała połowa ankietowanych firm. Odsetek ten systematycznie maleje: udział przedsiębiorstw planujących utrzymanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń wzrósł z 36 proc. na początku kwietnia do 78 proc. na koniec maja. Obniżki planuje już tylko 9 proc. polskich firm.
Postępujące odmrażanie gospodarki wpływa na sytuację na rynku pracy, co widać w systematycznie spadającym odsetku firm planujących redukcję zatrudnienia czy obniżki wynagrodzeń. Jednocześnie wiele firm wdrożyło we wcześniejszych miesiącach procesy zwolnień i redukcji płac. W maju 1 na 10 firm dokonała zwolnień, po tym jak 12 proc. polskich firm zastosowało taką strategię w kwietniu. Co więcej, w ubiegłym miesiącu 14 proc. firm obniżało wynagrodzenia pracowników, po tym jak na koniec kwietna takie działania deklarowało 19 proc. badanych firm – tłumaczy Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Nota metodologiczna:
Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju przeprowadzone przez IBRiS w dniach 26-29 maja 2020 r. wśród właścicieli firm lub osób decyzyjnych w przedsiębiorstwach na temat ich sytuacji i planów po nastaniu w Polsce epidemii koronawirusa.
Badanie przeprowadzono za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowo-kwotowej obejmującej 406 firm, w 4 kategoriach wielkości i 3 sektorach branżowych. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji polskich przedsiębiorstw przy poziomie ufności 0,95, a błąd szacunku wskaźników struktury wyniesie 5 proc.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: