eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy działają w trudnych warunkach

Polskie firmy działają w trudnych warunkach

2010-10-28 12:48

Przeczytaj także: Szanse i zagrożenia dla firm w 2010 r.


Problemem na rynku pracy jest też płaca minimalna. Wprawdzie rynek pracy sam w sobie nie podlega przesadnej nadregulacji, to jednak rząd nadal bierze aktywny udział w kształtowaniu płacy minimalnej. W ciągu ostatnich pięciu lat płaca minimalna wzrosła o 14% w porównaniu do płacy średniej, co jedynie upośledza lub w najlepszym wypadku nie wpływa na zatrudnienie nisko wykwalifikowanej siły roboczej. Dużo lepszym pomysłem, z uwagi na znaczne regionalne różnice w stopach bezrobocia oraz niską mobilność siły roboczej, byłoby wprowadzenie różnicowania geograficznego płac, zamiast częstego podnoszenia płacy minimalnej w skali całego kraju, zauważają autorzy raportu.

Niekorzystna sytuacja dotyczy również obciążeń przedsiębiorców związanych z zatrudnianiem pracowników. Koszty pracy są wysokie z uwagi na około 40% klin podatkowy, co w znaczny sposób wpływa na konkurencyjność polskich firm oraz na rozwój szarej strefy, a wręcz zniechęca przedsiębiorców do zatrudniania kolejnych pracowników. Nie wpływa to tym samym na zmniejszenie bezrobocia, szczególnie wśród młodych pracowników, wchodzących dopiero na rynek pracy. Generalnie praca w Polsce jest opodatkowana, jak wódka, niemal 80% podatkiem, co oznacza, że na każdy 1000 PLN wypłacony pracownikowi, pracodawca musi w formie różnych podatków musi odprowadzić 800 PLN do Skarbu Państwa. W opinii twórców raportu, jest to podatek najgorszy z możliwych.

Administracja (biurokracja)

Raport ZPP potwierdza, iż w Polsce panuje wysoki poziom biurokracji, a skomplikowane przepisy prawne i podatkowe utrudniają prowadzenie biznesu. Taki brak stabilności systemu prawnego powoduje, że polscy przedsiębiorcy nie są w stanie efektywnie prowadzić swojej działalności. Rozpoczynanie biznesu w Polsce jest nadal bardzo kosztowne oraz długotrwałe, głównie z uwagi na fakt, że nadal część z nich związana jest z wykorzystaniem różnych jednostek administracji publicznej. Taka sytuacja, prowadzi do zniechęcenia inwestorów oraz wzrostu korupcji.

fot. mat. prasowe

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce


Według raportu Doing Business koszt założenia działalności gospodarczej w Polsce w 2010 r. oszacowano na 18% dochodu PKB per capita. Dla porównania, w 2004 roku wyniósł on 20%, a więc sytuacja w ciągu ostatnich kilku lat nie uległa znacznej poprawie.

Z raportu wynika również, że w latach 2004-2010 nie uległy zmniejszeniu także koszty likwidacji firmy, a ponadto wydłużył się czas trwania postępowania likwidacyjnego, tj. z 1,5 w 2004 roku do 3 lat w 2010 roku.

fot. mat. prasowe

Koszty likwidacji firmy w Polsce

Koszty likwidacji firmy w Polsce


Jeśli chodzi natomiast o wpisy do hipoteki to można stwierdzić, że sytuacja właściwie nie zmieniła się od 2005 roku. Czas rejestracji w ciągu ostatnich 6 lat skrócono o zaledwie tydzień. Zaś w ostatnim czasie (2010) w związku z tzw. „jednym okienkiem” uległ on wydłużeniu o kilka tygodni!!!

O poprawie sytuacji nie można także mówić w przypadku prowadzonych przed przedsiębiorców sporów sądowych. Liczba procedur wzrosła bowiem z 18 w 2004 roku do aż 38 w 2010 r.

Jak wynika zatem z powyższego, wypełnianie wszystkich obowiązków biurokratycznych przez przedsiębiorcę w kolejnych latach nie zmniejsza się, a ich poziom jest wysoki. Dodatkowo staje się coraz bardzie skomplikowane, co zdecydowanie utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.
Przeczytaj także: O czym marzy Roman Kluska? O czym marzy Roman Kluska?

poprzednia  

1 2 3 4 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: