eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy VII-IX 2010

Polski rynek pracy VII-IX 2010

2010-10-04 13:23

Polski rynek pracy VII-IX 2010

Średnia liczba odson ofert pracy wg województw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

W III kw. 2010 roku w serwisie rekrutacyjnym szybkopraca.pl ukazało się 5 247 ogłoszeń. W porównaniu do II kw. 2010 roku liczba ogłoszeń wzrosła o 28,18 proc., co świadczy o poprawie koniunktury na rynku pracy w Polsce. Eksperci serwisu przeanalizowali ogłoszenia pod względem oglądalności, ilości wysyłanych CV, najpopularniejszych branż oraz zapotrzebowania na pracowników na różnych szczeblach.

Przeczytaj także: Wakacyjne oferty pracy

Najciekawszy Dolny Śląsk

W III kw. 2010 roku średnia oglądalność jednego ogłoszenia w Polsce wyniosła 191,46 odsłony. Regionami, gdzie oglądalność ogłoszeń nadal pozostaje najwyższa są województwa dolnośląskie (średnio 265,62 odsłony jednego ogłoszenia) i mazowieckie (254,85 odsłony). Ma to związek z ilością miejsc pracy dostępną w tych regionach. Decydujący wpływ ma na to obecność Warszawy i Wrocławia, które są najbardziej atrakcyjnymi rynkami pracy w Polsce.

Podobnie jak w II kw. 2010 roku, w III kw. na ostatnich miejscach pod względem oglądalności uplasowały się woj. opolskie (84,32 odsłony), podkarpackie (76,26 odsłony), warmińsko-mazurskie (76,02 odsłony), podlaskie (75,19 odsłony) i świętokrzyskie (50,77 odsłony). Dane świadczą o tym, że w tych regionach niezmiennie pojawia się najmniej ofert pracy, a w związku z tym internauci nie znajdują interesujących ogłoszeń.

fot. mat. prasowe

Średnia liczba odson ofert pracy wg województw

Średnia liczba odson ofert pracy wg województw


Przesyłamy mniej CV

Średnia liczba CV przesyłanych w Polsce wyniosła 5,11 aplikacji na jedno miejsce. W porównywalnym okresie ubiegłego roku ten współczynnik utrzymywał się na takim samym poziomie. W IV kw. 2009 roku średnia liczba aplikacji przesyłanych w Polsce wyniosła 7, a w I kw. 2010 roku wzrosła do 11,7 CV. Ten współczynnik zaczął maleć w II kw. 2010 i wyniósł 10,97 aplikacji. Można więc wywnioskować, że zainteresowanie poszukiwaniem nowej pracy przez Polaków regularnie wzrastało od III kw. 2009 roku i zaczęło maleć w II kw. 2010 roku. Jest to efekt wychodzenia polskiej gospodarki z okresu spowolnienia, spowodowanego kryzysem gospodarczy w Europie Zachodniej.

Głównym czynnikiem wpływającym na ilość przesyłanych CV w poszczególnych regionach Polski jest sytuacja na rynku pracy w danych województwach. Najwięcej CV wysyłanych jest w odpowiedzi na oferty z woj. mazowieckiego (średnio 7,95 CV na jedno miejsce) i woj. śląskiego (7,82 CV). Na kolejnym miejscu znalazły się woj. łódzkie (6,32 CV) i woj. dolnośląskie (5,41 CV). Na najniższych pozycjach uplasowało się woj. podkarpackie (2,03 CV), opolskie (1,92 CV) i podlaskie (1,43 CV).

fot. mat. prasowe

Średnia liczba CV przesyłanych na jedną oferte wg województw

Średnia liczba CV przesyłanych na jedną oferte wg województw

Gdzie szukać pracy?

Odsetek ogłoszeń pochodzących z poszczególnych województw pokazuje, że najczęściej pracodawcy chcą zatrudniać w woj. dolnośląskim (13,67 proc.), śląskim (13,10 proc.) i mazowieckim (12,27 proc.). Warto zauważyć, że tylko z tych trzech regionów pochodziło 39,04 proc. wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie rekrutacyjnym szybkopraca.pl. Taki trend utrzymuje się od III kw. 2009 roku.

Omawiany współczynnik najbardziej dynamicznie zmieniał się w woj. śląskim. W IV kw. 2009 roku odsetek ogłoszeń z tego regionu wyniósł 21 proc., natomiast już w II kw. 2010 roku odsetek zmalał do 14,3 proc. Te zmienne pokazują, że woj. śląskie wychodziło z kryzysu w 2009 roku obronną ręką. Głównie ze względu na to, że jest tam rozwinięty przemysł i pracodawcy oferują dużo miejsc pracy związanych z zawodami fachowymi i fizycznymi. Spadek odsetka ogłoszeń pochodzących ze Śląska był spowodowany poprawą koniunktury gospodarczej w innych regionach i wzrostem liczby ofert pracy z innych województw. Natomiast bezwzględna liczba ofert pracy ze Śląska nie ulegała większym zmianom. W przypadku woj. mazowieckiego i dolnośląskiego odsetek liczby ofert utrzymywał się na porównywalnym poziomie. Świadczy to o stabilnej sytuacji na rynku pracy w tych regionach.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: