eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy VII-IX 2010

Polski rynek pracy VII-IX 2010

2010-10-04 13:23

Przeczytaj także: Wakacyjne oferty pracy


fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg województw

Odsetek ofert pracy wg województw

Niezmiennie najmniej ogłoszeń pochodziło z województw należących do tzn. ściany wschodniej. Mowa tu o woj. podlaskim (2,46 proc.), podkarpackim (3,24 proc.), lubelskim (3,55 proc.) i świętokrzyskim (3,88 proc.).

Rynek pracy łaskawy dla budowlańców

Podobnie jak w II kw. 2010 roku, w III kw. na najwyższym miejscu w rankingu najchętniej zatrudniających branż znajduje się budownictwo, które generuje 11,23 proc. wszystkich wolnych miejsc pracy. Równie ważną branżą jest produkcja, która potrzebuje 10,12 proc. nowych osób. Na wysokich miejscach znalazły się też sprzedaż (6,14 proc.) i usługi (6,08 proc.).

W III kw. 2010 roku wzrosła liczba ofert z transportu i spedycji (4,63 proc.). W poprzednim kwartale ta branża nie znalazła się wśród dziesięciu najczęściej zatrudniających gałęzi gospodarki. O 1,52 punktu procentowego wzrósł odsetek ofert z edukacji. Wzrost liczby ofert o obu branżach jest spowodowana sezonowością. Okres wakacyjny sprzyja zatrudnianiu kierowców, gdyż w tym czasie wzrasta ruch turystyczny. Natomiast w przypadku edukacji wzrost jest spowodowany przygotowywaniem się wszelkiego rodzaju szkół do początku roku szkolnego. Nauczycieli i szkoleniowców poszukują zarówno placówki państwowe, jak i prywatne.

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy w Polsce wg najpopularniejszych branż

Odsetek ofert pracy w Polsce wg najpopularniejszych branż


Ranking zamykają agencje pośrednictwa pracy (2,38 proc.). Okazuje się, że na rynku pracy nadal istnieje zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych, których w większości przypadków poszukują agencje pracy. To zjawisko jest obecne na polskim rynku od 2009 roku. Początkowo pracodawcy, szukający oszczędności, chcieli nawiązywać współpracę z pracownikami tymczasowymi, korzystając z elastycznych form zatrudnienia. Teraz jednak nastąpił wzrost zaufania do tego rodzaju usług i dzięki temu omawiany trend nadal jest obecny na rynku.

Zawody stoją w miejscu

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert wg poszukiwanych zawodów

Odsetek ofert wg poszukiwanych zawodów

W porównaniu do II kw. 2010 roku praktycznie nie zmienił się odsetek ofert przeznaczonych dla poszczególnych zawodów. Nadal największą ilość ogłoszeń mogą przejrzeć pracownicy fizyczni i fachowcy. Do nich adresowanych było 32,15 proc. ogłoszeń. Na drugim miejscu uplasowali się inżynierowie i pracownicy produkcji (19,06 proc.). Tradycyjnie powodem tego zjawiska jest zbyt mała liczba absolwentów kierunków i szkół technicznych.

Duża liczba ogłoszeń dotyczy również zatrudniania sprzedawców (8,92 proc.) i pracy w handlu detalicznym (8,69 proc.). Jest to związane z rozwijaniem przez przedsiębiorców działów sprzedaży i sieci dystrybucyjnych.

Sezonowy wzrost zapotrzebowania na nauczycieli i szkoleniowców spowodował, że o 2,37 punktu procentowego wzrósł odsetek ogłoszeń z edukacji. W III kw. 2010 roku na ostatnich pozycjach uplasowała się administracja (4,85 proc.), zarządzanie i konsulting (4,19 proc.) oraz finanse i bankowość (3,92 proc.).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: