eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy VII-IX 2010

Polski rynek pracy VII-IX 2010

2010-10-04 13:23

Przeczytaj także: Wakacyjne oferty pracy


fot. mat. prasowe

Odsetek ofert wg pozycji w firmie

Odsetek ofert wg pozycji w firmie

Zapotrzebowanie na szeregowych pracowników maleje

Jak się okazuje, w III kw. 2010 roku najwięcej pracodawców było zainteresowanych zatrudnieniem szeregowych pracowników (60,35 proc.). Widoczne są jednak wahania tego wskaźnika dla tej grupy. W porównywalnym okresie ubiegłego roku ten wskaźnik wynosił 71 proc., co w skali roku daje spadek o 10,65 punktu procentowego. Natomiast w porównaniu do II kw. 2010 roku ten współczynnik zmalał o 4,79 punktu procentowego. Dane świadczą o tym, że pracodawcy zaczynają częściej zatrudniać specjalistów i awansować pracowników, na co mają wpływ pozytywne zmiany zachodzące na rynku pracy w Polsce.

W III kw. 2010 roku 33,29 proc. firm poszukiwało wykwalifikowanych pracowników, a 4,39 proc. kierowników działów lub grupy. Najmniej pracodawców poszukiwało dyrektorów oddziałów (0,56 proc.) i kadry zarządzającej (1,41 proc.).

fot. mat. prasowe

Średnia liczba CV przesyłanych na jedną oferte wg pozycji w firmie

Średnia liczba CV przesyłanych na jedną oferte wg pozycji w firmie


Pracy poszukują dyrektorzy

Przyjrzyjmy się, które grupy zawodowe wysyłają najwięcej CV. Jak wynika z danych, najczęściej pracy poszukują dyrektorzy działów, którzy przesyłają średnio 11,32 aplikacje na jedno miejsce. Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że dyrektorom i osobom na wyższych stanowiskach łatwiej jest znaleźć nowe zatrudnienie, w przeciwieństwie do ubiegłego roku. Skłania to tych pracowników do przesyłania większej ilości aplikacji.

Na kolejnym miejscu znaleźli się wykwalifikowani pracownicy, którzy przesyłają średnio 6,99 CV na jedno stanowisko pracy. Jest to spowodowane wzrostem zapotrzebowania na specjalistów. W ich przypadku rok 2009 nie był dobrym momentem na zmianę zatrudniania ze względu na to, że mniej pracodawców oferowało pracę osobom na wyższych szczeblach. Natomiast w III kw. 2010 roku widoczne jest ożywienie na rynku, co powoduje poprawę sytuacji tej grupy.

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert wg wymiaru/formy pracy

Odsetek ofert wg wymiaru/formy pracy

Najmniej CV było przesyłanych przez kadrę zarządzającą (5,52 CV na jedno miejsce.), szeregowych pracowników (4,36 aplikacji) oraz kierowników działów (3,46 CV).

Pracodawcy zatrudniają na cały etat

Dane serwisu rekrutacyjnego szybkopraca.pl pokazują, że 76,94 proc. firm proponuje swoim przyszłym pracownikom pracę na cały etat. Świadczy to o coraz większym zapotrzebowaniu na pracowników.

W porównaniu do poprzedniego kwartału 2010 roku wzrosła liczba ofert pracy na umowę zlecenie lub dzieło. Odsetek tego rodzaju ogłoszeń wyniósł 16,35 proc., co daje wzrost o 2,48 punktu procentowego. Liczba ogłoszeń na część etatu wyniosła 3,25 proc. Odsetek ogłoszeń związanych z pracą sezonową to 2,1 proc. Natomiast 1,36 proc. pracodawców chciało przyjąć praktykantów i stażystów. Nieznaczne wzrosty wskaźników związanych z elastycznymi formami zatrudniania były spowodowane okresem wakacyjnym.

Królował sierpień

Jeśli przyjrzymy się odsetkowi ofert z poszczególnych miesięcy, zauważymy, że najłatwiej było znaleźć nowe zatrudnienie w sierpniu, ponieważ z tego okresu pochodziło 49 proc. ofert. Natomiast liczba ofert w pozostałych dwóch miesiącach była porównywalna – odsetek ofert z lipca wyniósł 23,20 proc., a z września 27,80 proc.

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert wg miesięcy

Odsetek ofert wg miesięcy


Dane serwisu szybkopraca.pl pokazują, że na polskim rynku pracy zauważalne jest ożywienie. Z jednej strony świadczy o tym wzrost liczy ofert zatrudnienia o 28,18 proc., z drugiej zaś pozytywne trendy, które są zauważalne w III kw. 2010 roku. Mowa tu o większej chęci pracodawców do zatrudniania osób na cały etat, większej aktywności wykwalifikowanych pracowników i dyrektorów związanej z poszukiwaniem zatrudnienia i utrzymaniu się trendu świadczącego o zapotrzebowaniu na pracowników tymczasowych. Jednak dopiero w następnych kwartałach okaże się, czy pozytywne zmiany zostaną utrwalone.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: