eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010

2010-09-14 13:34

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce II kw. 2010


Miasta aglomeracji warszawskiej

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym miejscowości aglomeracji warszawskiej (zł/m²),

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym miejscowości aglomeracji warszawskiej (zł/m²), lipiec-sierpień 2010 r.

Porównując sierpień do lipca na wtórnym rynku mieszkaniowym miejscowości z aglomeracji warszawskiej okazuje się, iż sierpniowy kierunek zmian cen jest najczęściej przeciwieństwem lipcowego. Tam gdzie średnia cena w lipcu wzrosła to w sierpniu z kolei spadła i to najczęściej o dosyć zbliżoną wartość. Autorzy raportu wskazują, że tendencja (w tym przypadku spadkowa) utrwaliła się jedynie w Grodzisku Mazowieckim (spadek o 1,5%). Piaseczno i Wołomin na tle pozostałych miast ujętych w zestawieniu prezentują się w ostatnim czasie najbardziej stabilnie. Średnie ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym w tych miastach w sierpniu były tylko minimalnie niższe w stosunku do analogicznych cen obliczonych miesiąc wcześniej.

Największe miasta Polski

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym największych miast Polski (zł/m²), lipiec-sierp

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym największych miast Polski (zł/m²), lipiec-sierpień 2010 r.

W sierpniu, podobnie jak miesiąc wcześniej, na większości analizowanych rynków obserwowano stabilną sytuację. Zmiany średnich cen bardzo rzadko przekraczały 1%. Z raportu wynika, że do największych wzrostów doszło w Opolu i Szczecinie (odpowiednio o 2,9% i 2,2%), gdzie średnie ceny mieszkań oferowanych na „nowym” rynku wtórnym były wyższe niż w ubiegłym miesiącu, a dodatkowo ich udział w strukturze oferty całego rynku uległ zwiększeniu. Za to w Zielonej Górze średnia cena mieszkania oferowanego na rynku wtórnym obniżyła się o 3,7%. W tym mieście do spadku opisywanej wielkości doprowadziła wyłącznie zmiana w strukturze oferty - wzrost udziałów w całej ofercie tańszych mieszkań zaliczanych do „starego” rynku wtórnego. Ceny mieszkań z „nowego” rynku wtórnego utrzymały bowiem dotychczasowy poziom, a średnia cena dla mieszkań ze „starego” rynku wtórnego wręcz wzrosła w sierpniu i to o 2,5%.

Informacje o badaniu
Analitycy Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. zweryfikowali dane dotyczące ofert sprzedaży mieszkań wprowadzonych i zaktualizowanych w portalu Gratka.pl (wyeliminowano rekordy powtarzające się i zawierające ewidentne pomyłki). Otrzymana w wyniku weryfikacji, licząca niemal 183 tys. rekordów baza danych została następnie poddana szczegółowej analizie, która pozwoliła na uzyskanie wiarygodnych wyników, umożliwiających podsumowanie sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych w sierpniu 2010 r. Należy jednak podkreślić, że wszelkie uśrednione stawki podane w niniejszym opracowaniu wynikają z cen ofertowych – a więc odzwierciedlają oczekiwania sprzedających nieruchomości poprzez portal Gratka.pl. Raport nie zawiera danych transakcyjnych.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: