eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010

2010-09-14 13:34

Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), lipiec-sierpień 2010 r. © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W sierpniu średnie ceny mieszkań z rynku wtórnego w większości analizowanych miast pozostały na zbliżonym poziomie do odnotowanego w pierwszym miesiącu wakacji. W Warszawie co prawda średnia cena wzrosła o 1%, ale oznaczało to jedynie odrobienie spadku, jaki miał miejsce w lipcu. Do najbardziej wyraźnej zmiany średniej ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym doszło w Zielonej Górze, gdzie w badanym okresie miał miejsce spadek rzędu 3,7% - wynika z raportu Gratka.pl i Emmerson S.A. pt. "Rynek mieszkaniowy w Polsce. Raport. Sierpień 2010 r."

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce II kw. 2010

Ceny okazały się niższe także w Wałbrzychu (-1,2%). Z kolei do wyraźnych wzrostów średniej ceny doszło w Opolu (2,9%) oraz Szczecinie (2,2%). W pozostałych miastach ruchy cenowe były nieznaczne i nie przekraczały 1%.

Warszawa

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), lipiec-sierpień 2010 r.

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), lipiec-sierpień 2010 r.

W Warszawie zanotowano niewielkie wzrosty średnich cen mieszkań oferowanych do sprzedaży. Nieco większy wzrost dotyczył „nowego” rynku wtórnego (1,2%). W przypadku „starego”, podobnie jak całego warszawskiego rynku wtórnego, zmiana sięgnęła 1%. Jak podaje raport, największy wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano na Pradze Południe (3,3%). Wyższe o ponad 1% ceny oferowane były jeszcze na Woli (1,6%), w dzielnicach Mokotów i Wesoła (w obu wzrost o 1,4%), w Śródmieściu (1,3%) oraz na Żoliborzu (1,1%). Spadki przekraczające poziom 1% odnotowano jedynie w trzech dzielnicach: Włochy (1,7%), Wilanów (1,3) oraz Saska Kępa (1,2%).

Na „starym” rynku wtórnym generalnie dominowały stabilne ceny, co nie oznacza, iż brakowało wyjątków od tej reguły. Warto wskazać dzielnicę Wesoła, w której średnia cena oferowanych mieszkań wzrosła na przestrzeni miesiąca o 4,3%, przekraczając w związku z tym poziom 7 tys. zł/mkw. Wyraźny wzrost (2,6%) miał miejsce też na Pradze Południe. Tymczasem w dzielnicach Wilanów i Włochy doszło do 2%-owych spadków oferowanych na terenie tych dzielnic mieszkań liczących więcej niż dziesięć lat.

Na warszawskim „nowym” rynku wtórnym wzrosty cen były nieco lepiej widoczne. Przeprowadzona analiza pokazuje, że liderem wzrostu średniej ceny mieszkań zbudowanych nie wcześniej niż przed 10-cioma laty okazała się Wola (3,7%). Obraz ten mąci jednak fakt, iż wspomniany wzrost nie zrekompensował w całości spadku tej wielkości odnotowanego w przytaczanej dzielnicy w poprzednim miesiącu. Wyraźna zwyżka miała miejsce także na Pradze Południe (3,1%). Do największych spadków doszło w Rembertowie (2,5%), doprowadzając do zaprzepaszczenia analogicznego wzrostu średniej ceny w lipcu br. Średnie ceny niższe o ok. 1% zanotowano w dzielnicach Włochy i Wilanów.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: