eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

2010-04-21 10:20

Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

Porównanie i zmiany ofertowych cen mieszkań © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

W I kwartale 2010 r. ceny nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym - w zależności od rynku - utrzymały dotychczasowy poziom lub nieco wzrosły. Widać, iż sprzedający w nowym roku bardziej optymistycznie oceniają możliwość zbycia posiadanej nieruchomości, wobec czego nie obniżają cen, a część z nich nawet je lekko podnosi, rezerwując sobie więcej miejsca na negocjacje z ewentualnym zainteresowanym - wynika z raportu Gratka.pl i Emmerson S.A. pt. "Polski rynek mieszkaniowy. Raport. I kwartał 2010 r.".

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009

Rynek wtórny lokali mieszkalnych

Z raportu wynika, że w porównaniu do ostatniego kwartału 2009 r. jedynym miastem, w którym odnotowano spadek cen (i to niewielki), okazały się Katowice. Na pozostałych rynkach daje się dostrzec stabilizację z lekką tendencją wzrostową.

Na większości badanych rynków w większym (Wrocław) lub mniejszym stopniu (Poznań, Kraków) utrwaliły się tendencje wzrostowe. Z kolei w Szczecinie, Lublinie i Katowicach dotychczasowe tendencje uległy odwróceniu.

fot. mat. prasowe

Porównanie i zmiany ofertowych cen mieszkań

Porównanie i zmiany ofertowych cen mieszkań

Porównanie średniej ceny mieszkań oferowanych na rynku wtórnym w I kwartale 2010 r. z analogiczną wartością odnotowaną w I kwartale 2009 r. wskazuje, iż wśród analizowanych rynków jedynym miastem, w którym okazała się ona niższa, jest Szczecin, w dodatku różnica ta nie wydaje się specjalnie duża (1,2%). Co więcej, w porównaniu do ostatniego kwartału 2009 r. średnia cena wzrosła, a to może wstępnie sygnalizować stabilizację lub nawet odwrócenie dotychczasowej tendencji spadkowej. W Lublinie jeszcze w IV kwartale 2009 r. średnia cena liczona rok do roku również wskazywała na spadek. Jej wzrost w tym mieście w pierwszych miesiącach br. okazał się jednak na tyle wyraźny (2,3%), iż na tle wcześniejszych, relatywnie niewielkich spadków w porównaniu do I kwartału 2009 r. nastąpiła zwyżka. W ciągu roku najbardziej, bo o blisko 9%, wzrosła cena w Poznaniu. Odczuwalnie droższe niż rok temu są także mieszkania oferowane we Wrocławiu (6,1%) i w Łodzi (7,6%).

Najbardziej wyraźne wzrost średnich cen w I kwartale 2010 r. odnotowano we Wrocławiu (3,5%) oraz w Lublinie (2,3%). W Poznaniu, Warszawie, Łodzi i Szczecinie okazały się one nieco mniejsze i zamknęły się w granicach 1-2%. Natomiast w Krakowie i Trójmieście średnie ceny utrzymały się na dotychczasowym poziomie.

Jak podają autorzy raportu, Katowice, o czym wspominano już wcześniej, były jedynym miastem, które w relacji kwartał do kwartału odnotowało spadek średniej ceny. Był on jednak niewielki (0,9%), a ponieważ w ostatnich miesiącach obserwowano tutaj najbardziej stabilną na tle pozostałych rynków tendencję wzrostową, to w ciągu roku średnia cena mieszkania oferowanego na tym rynku i tak wzrosła o ponad 4%.

Warszawa

fot. mat. prasowe

Udział poszczególnych dzielnic Warszawy w ofercie rynku wtórnego

Udział poszczególnych dzielnic Warszawy w ofercie rynku wtórnego

W I kwartale 2010 r. do portalu Gratka.pl zgłoszono blisko 318 tys. nowych i aktualizowanych ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie. Tradycyjnie najwięcej z nich pochodziło z Mokotowa, którego udział w rynku – identycznie jak w końcówce 2009 r. – wynosi 16% stołecznej oferty. Drugie pod względem ilości ofert Śródmieście także utrzymało się na tym samym poziomie, co kwartał wcześniej. Na kolejnych pozycjach Bemowo zamieniło się miejscami z Ursynowem, a Wola – z Białołęką, jednak ruchy te okazały się na tyle niewielkie, iż nie wpływają na udziały wymienionych dzielnicy w całości oferty. Jedyną zauważalną zmianę odnotowano w wypadku Bielan, gdzie o 1% wzrósł udział mieszkań oferowanych na terenie dzielnicy, dzięki czemu stanowi on już 7% całości oferty – tyle samo, co Białołęka, czy Wola.

W raporcie czytamy, iż już niemal dwie trzecie mieszkań oferowanych na warszawskim rynku wtórnym mieści się w przedziale cenowym 6-10 tys. zł/m2. W porównaniu do poprzedniego kwartału udział ten nieco się zwiększył. Zdecydowanie zmniejszył się za to udział najtańszych ofert, czyli takich, w których oczekiwana cena m2 nie przekracza 4 tys. zł. O ile jeszcze w poprzednim kwartale takich ofert było ponad 3%, o tyle obecnie ich udział nie osiąga nawet 2%.

 

1 2 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: