eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

2010-04-21 10:20

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009


W strukturze oferty w porównaniu do IV kwartału 2009 r. o 1%. zmniejszył się udział mieszkań najmniejszych (kawalerek), natomiast udział dużych, 4-pokojowych mieszkań wzrósł w takim samym stopniu. Udział najbardziej popularnych mieszkań 2- i 3-pokojowych pozostał na identycznym poziomie jak kwartał wcześniej, stanowiąc odpowiednio 40% i 34% całej oferty.

Kraków

fot. mat. prasowe

Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Krakowie

Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Krakowie



W I kwartale 2010 r. za pośrednictwem portalu Gratka.pl zgłoszono i zaktualizowano 33,8 tys. ofert sprzedaży mieszkań na krakowskim rynku wtórnym. Minimalny udział ofert dotyczących mieszkań w nowych budynkach (wybudowanych nie wcześniej niż w 2000 r.) wyniósł 39%.

W I kwartale 2010 r. średnia cena sprzedaży mieszkań oferowanych na krakowskim rynku wtórnym za pośrednictwem portalu Gratka.pl wyniosła 7 637 zł/m2, a więc ukształtowała się na poziomie o 0,7% wyższym w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. Dodać należy, iż jest to trzeci kwartał z rzędu, w którym na krakowskim rynku wtórnym odnotowano tendencję wzrostową. Tym razem zwyżka okazała się jednak niższa niż w IV kwartale ubiegłego roku, kiedy to osiągnęła wartość 1,3%.

W stosunku do poprzedniego kwartału o 1% zwiększył się udział mieszkań największych 4-pokojowych, natomiast udział pozostałych wartości w strukturze pokojowej nie zmienił się. Porównując dane dotyczące średniego metrażu mieszkań, można dowiedzieć się, że o 1 m2. zmniejszyła się przeciętna powierzchnia kawalerek. O tyle samo wzrósł natomiast średni metraż mieszkań 2- i 3-pokojowych.

Wrocław

fot. mat. prasowe

Wrocław - Średnie ceny mieszkań

Wrocław - Średnie ceny mieszkań

W I kwartale 2010 r. na portalu internetowym Gratka.pl dodano i zaktualizowano niemal 12,3 tys. ofert sprzedaży mieszkań zlokalizowanych we Wrocławiu. W dalszym ciągu cena największej liczby oferowanych mieszkań znajduje się w przedziale 6-8 tys. zł/m2, wartość ta jest jednak nieco mniejsza niż w ostatnim kwartale 2009 roku. W analizowanym okresie odnotowano również spadek o 4,1% udziału mieszkań, które oferowano w cenach od 4 do 6 tys. zł/m2. Wzrósł natomiast procentowy udział mieszkań droższych, w największym stopniu – bo o 4,5% – dla mieszkań z przedziału cenowego 8-10 tys. zł/m2.

Jak wynika z analizy, w I kwartale 2010 r. średnia powierzchnia oferowanego na rynku wtórnym mieszkania 3-pokojowego zwiększyła się o 2 m2. Wzrost, ale już mniejszy, bo o 1 m2 średniej powierzchni, wystąpił także w grupie mieszkań 2-pokojowych. Natomiast spadek średniego metrażu o 2 m2 zaobserwowano w minionym kwartale dla lokali 4-pokojowych. Jeżeli chodzi o udział poszczególnych rodzajów lokali w całości oferty, zmiany nastąpiły tylko w wypadku mieszkań 2- i 3-pokojowych, których udział odpowiednio zwiększył i zmniejszył się o 1% Poddając analizie przeciętne ceny za m2 mieszkania, warto zaznaczyć, że w porównaniu z poprzednim kwartałem średnia cena mieszkań 1-pokojowych wzrosła o 385 zł, czyli o 4,9%.

Poznań

fot. mat. prasowe

Poznań – Średnie ceny mieszkań i średnie powierzchnie w zależności od liczby pokoi

Poznań – Średnie ceny mieszkań i średnie powierzchnie w zależności od liczby pokoi

W okresie styczeń-marzec 2010 r. na portalu Gratka.pl zaktualizowano lub dodano ponad 13,6 tys. ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Mieszkania nowe – nie starsze niż 10 lat – stanowiły niemal 41% tej oferty.

W I kwartale 2010 r. na poznańskim rynku mieszkaniowym zaobserwowano niewielkie wahania co do udziału poszczególnych przedziałów cenowych mieszkań w całości oferty. Największy spadek nastąpił w przypadku lokali, których jest najwięcej, czyli dla których ustalono ceny w granicach 4 do 6 tys. zł/m2 – zmiana ta była równa 1,7%. Z kolei największy wzrost (1,4%) odnotowano dla mieszkań z przedziału 6-8 tys. zł/m2. Pozostałe zmiany nie były już tak znaczące, aczkolwiek dały się zauważyć nieznaczne wzrosty ilości mieszkań najdroższych, za które trzeba zapłacić więcej niż 10 tys. zł/m2.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: