eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

2010-04-21 10:20

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009


W Poznaniu przeciętna powierzchnia mieszkania uległa zmianie tylko w wypadku lokali 2-pokojowych – zmniejszyła się ona o 1 m2. Natomiast z analizy udziału poszczególnych rodzajów mieszkań w całości oferty wynika, że zmiany nastąpiły w wypadku kawalerek, których ilość zmniejszyła się o 2%, oraz mieszkań 2-pokojowych, których było mniej o 1% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2009 r.

Trójmiasto

fot. mat. prasowe

Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Trójmieście

Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Trójmieście



W I kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl dodano bądź też zaktualizowano ponad 41,8 tys. ofert mieszkaniowych. 54,1% z nich przypadło na Gdańsk, a kolejnych 37,4% oraz 8,5% odpowiednio na Gdynię i Sopot. 35,4% stanowiły ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań nie starszych niż dziesięcioletnie.

Autorzy raportu podają, iż w omawianym kwartale udział mieszkań, których ceny znajdują się w przedziale 4-6 oraz 6-8 tys. zł/m2 stanowi w obu przypadkach nieco ponad 38%. Wobec tego ponad trzy czwarte oferowanych na tym rynku lokali znalazło się w przedziale cenowym wynoszącym 4-8 tys. zł/m2. W pozostałych wypadkach nie odnotowano żadnych znaczących zmian, ponieważ wahania udziałów poszczególnych grup cenowych nie przekraczały 0,3% Warto jednak zauważyć, że – głównie za sprawą Sopotu – o 0,1% spadł udział mieszkań najdroższych (powyżej 14 tys. zł/m2), które stanowią obecnie 3,4% całości oferty.

W I kwartale 2010 r. o 1 m2 wzrosła średnia powierzchnia mieszkań 1- oraz 4-pokojowych na trójmiejskim rynku wtórnym. We wszystkich rodzajach mieszkań odnotowano przy tym niewielkie wzrosty średnich cen, jednak nie przekraczały one 1%. Najbardziej zwiększyły się przeciętne ceny mieszkań 1-pokojowych (o 66 zł), natomiast najmniej (o 15 zł) średnie ceny lokali 4-pokojowych.

Łódź

fot. mat. prasowe

Łódź - Średnie ceny mieszkań

Łódź - Średnie ceny mieszkań

W I kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl zarejestrowano ponad 3,7 tys. dodanych lub zaktualizowanych ofert dotyczących łódzkiego wtórnego rynku nieruchomości. Minimalny udział nowych mieszkań (nie starszych niż dziesięcioletnich) wystawionych do sprzedaży stanowił niecałe 14%.

W dalszym ciągu w Łodzi ponad 90% mieszkań oferowanych jest w przedziale cenowym 2-6 tys. zł/m2, jednak wewnątrz tego przedziału w ostatnim kwartale odnotowano istotne przesunięcie ilości mieszkań wystawionych na sprzedaż: o 5,7% spadła ilość mieszkań z przedziału 2-4 tys. zł/m2, a o 5,5% wzrosła ilość lokali oferowanych w przedziale 4-6 tys. zł/m2. Warto również zauważyć, że pojawiły się nieliczne ogłoszenia dotyczące sprzedaży mieszkań, za które zbywca chce otrzymać kwotę większą niż 14 tys. zł/m2.

W I kwartale 2010 r., w porównaniu z danymi z poprzednio badanego okresu, o 1 m2 zwiększył się średni metraż mieszkań 3- i 4-pokojowych. Biorąc pod uwagę przeciętne ceny poszczególnych rodzajów mieszkań, zaobserwowano, że w ciągu 3 miesięcy spadły te, które dotyczyły mieszkań 4-pokojowych (o 4%), natomiast nieznacznie wzrosły ceny mieszkań średniej wielkości. W wypadku lokali 2-pokojowych wzrost ten wyniósł 1,9%, a 3-pokojowych – o 2,1%. Struktura mieszkań również uległa zmianom, jednak były to wahania nieznaczne (ok. 1%), w których wyniku wzrósł udział ilości dostępnych w ofercie mieszkań 3-pokojowych, natomiast spadł udział mieszkań 1- oraz 4-pokojowych.

Katowice

W I kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl zgłoszono i zaktualizowano niemal 4,4 tys. ogłoszeń, które dotyczyły sprzedaży mieszkań na katowickim rynku wtórnym, z czego 10% dotyczyło lokali usytuowanych w budynkach nie starszych niż 10 lat.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: