eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce IV 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce IV 2010

2010-05-11 12:55

Rynek mieszkaniowy w Polsce IV 2010

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), marzec-kwiecień 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W kwietniu na rynkach wtórnych największych miast Polski ceny pozostawały przeważnie na poziomie zbliżonym do odnotowanego miesiąc wcześniej. W Warszawie średnia cena okazała się niemal identyczna. Na niektórych analizowanych rynkach doszło do delikatnych wzrostów - zwykle zamykały się one jednak w okolicach 1%. Wyraźniejsza zmiana średniej ceny w odniesieniu do poprzedniego miesiąca nastąpiła jedynie w Katowicach, gdzie zanotowano zwyżkę wynoszącą ponad 2% - wynika z raportu Gratka.pl i Emmerson S.A. pt. "Polski rynek mieszkaniowy. Raport. Kwiecień 2010 r.".

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

Warszawa

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), marzec-kwiecień 2010

Średnie ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku wtórnym (zł/m²), marzec-kwiecień 2010

Średnia cena ofertowa na warszawskim rynku wtórnym w porównaniu do poprzedniego miesiąca zmieniła się tylko symbolicznie i w kwietniu 2010 r. wyniosła 9 274 zł/m2. Ceny okazały się stabilne zarówno dla „nowego”, jak i „starego” rynku wtórnego. Również zmiany cen w poszczególnych dzielnicach pozostały wyjątkowo niewielkie. Jedynie w dwóch z nich były one równe bądź większe niż 1%. W Wilanowie i na Saskiej Kępie, bo o tych lokalizacjach mowa, wzrosty cen wyniosły odpowiednio 1,3% i 1%.

Największe podwyżki na „nowym” rynku wtórnym odnotowano na Pradze Północ (1,9%), Wilanowie (1,7%) oraz Ochocie (1,6%). W dzielnicach Włochy i Wola średnie ceny zwiększyły się miesiąc do miesiąca o 1%. Na Żoliborzu doszło tymczasem do spadku analogicznej wartości o 1,6%.

Na „starym” (większym) rynku wtórnym ruchy cenowe były znikome. Do wartego wskazania spadku średniej ceny doszło jedynie w Wawrze (1,1%). W pozostałych dzielnicach zmiany średnich cen nie przekroczyły poziomu 1%.

Miasta aglomeracji warszawskiej

W raporcie czytamy, iż porównanie średnich cen ofertowych na wtórnym rynku mieszkaniowym miejscowości, należących do aglomeracji warszawskiej wskazuje na kontynuację stabilizacji cenowej. Chociaż z drugiej strony – w kwietniu w dwóch wypadkach odnotowano zmiany średniej ceny przekraczające 1%. Średnia cena mieszkań oferowanych w Grodzisku Mazowieckim wzrosła w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,6%, za sprawą czego niemal zrównała się z analogiczną wartością liczoną dla Legionowa. Tymczasem w Wołominie, najtańszym z porównywanych miast, średnia cena oferowanych mieszkań spadła o 1,3%.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym miejscowości aglomeracji warszawskiej (zł/m²),

Średnie ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym miejscowości aglomeracji warszawskiej (zł/m²), marzec-kwiecień 2010


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: