eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

Rynek mieszkaniowy w Polsce I kw. 2010

2010-04-21 10:20

Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009

fot. mat. prasowe

Katowice – Średnie ceny mieszkań i średnie powierzchnie w zależności od liczby pokoi

Katowice – Średnie ceny mieszkań i średnie powierzchnie w zależności od liczby pokoi

Ponad 94% ofert sprzedaży mieszkań na katowickim rynku wtórnym nie przekracza poziomu 6 tys. zł/m2. W ciągu ostatniego kwartału zaobserwowano wzrost o 3,2% ilości mieszkań najtańszych, tych z przedziału cenowego 2-4 tys. zł, jednocześnie nieznacznie (o 1,2%) spadła ilość mieszkań, które można nabyć za kwoty od 4 do 6 tys. zł/m2. Taki rozkład cenowy w dużej mierze spowodowany został dominującym udziałem mieszkań „starych” w całości oferty. Co ciekawe, zmniejszeniu uległ również odsetek liczby mieszkań najdroższych (w Katowicach dotyczy to mieszkań z przedziału 10-12 tys. zł/m2), który wynosi obecnie 0,1%.

W raporcie czytamy, iż w stosunku do IV kwartału 2009 r. o 1 m2 zmniejszył się średni metraż oferowanych mieszkań 3-pokojowych, o tyle samo również zwiększyła się przeciętna powierzchnia mieszkań 4-pokojowych. W wypadku mieszkań 1-, 3- i 4-pokojowych nastąpił nieznaczny spadek średnich cen. Najbardziej – bo o 2,6% – zmniejszyły się ceny kawalerek, z kolei ceny mieszkań 3-pokojowych spadły o 0,5%. Średnia cena oferowanych mieszkań 2-pokojowych pozostała na niemal niezmienionym poziomie. Nie zmienił się praktycznie również procentowy udział poszczególnych rodzajów mieszkań, wyjątkiem okazał się wzrost o 1% ilości mieszkań 2-pokojowych.

Szczecin

fot. mat. prasowe

Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Szczecinie

Rozkład cenowy na rynku wtórnym w Szczecinie

Liczba ofert, które zostały zgłoszone bądź też zaktualizowane w I kwartale 2010 r. na portalu Gratka.pl i które dotyczyły szczecińskiego rynku wtórnego, wyniosła ponad 19,3 tys. Nieco ponad 19% z nich stanowiły oferty sprzedaży mieszkań nie starszych niż 10 lat.

Tak jak w poprzednich kwartałach, na szczecińskim rynku wtórnym zdecydowanie dominują oferty znajdujące się w przedziale cenowym 4-6 tys. zł/m2 – jest ich 73,6%, a więc w stosunku do poprzedniego kwartału o 3,1% mniej. Natomiast udział mieszkań, których ceny ofertowe wahają się od 2 do 4 tys. zł/m2, wzrósł o 1,1%. Poza tym zwyżkę w wysokości 2,3% zaobserwowano również w ilości mieszkań po cenach 6-8 tys. zł/m2.

Na analizowanym rynku w minionym kwartale zmianie uległy przeciętne metraże wszystkich oferowanych mieszkań. O 1 m2 zmniejszyła się średnia powierzchnia lokali 1- i 3-pokojowych, o tyle samo wzrosła powierzchnia mieszkań 2-pokojowych. Natomiast w powierzchnia mieszkań największych zmalała o 2 m2. Zmianie uległy również średnie ceny poszczególnych rodzajów mieszkań – w największym stopniu wzrosła cena kawalerek (1,7%). Poza tym w okresie styczeń-marzec 2010 r. o 1% wzrósł udział mieszkań największych, 3- i 4-pokojowych.

Lublin

fot. mat. prasowe

Lublin - Średnie ceny mieszkań

Lublin - Średnie ceny mieszkań

Na portalu Gratka.pl w I kwartale 2010 r. zamieszczono i dokonano aktualizacji niemal 17,6 tys. ogłoszeń dotyczących ofert sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w Lublinie. Minimalny udział lokali oferowanych w budynkach zrealizowanych w ciągu ostatnich 10 lat (bądź będących jeszcze w budowie) stanowił 21,5 %.

Zdecydowana większość ofert z omawianego rynku wtórnego (84,9%) nie przekracza poziomu 6 tys. zł/m2. W porównaniu z IV kwartałem 2010 r. udział ten i tak nieznacznie spadł (o 1,5%) za sprawą zmniejszenia się ilości oferowanych mieszkań z przedziału cenowego 4-6 tys. zł/m2. W tym samym czasie odnotowano wzrost o 1,8% ilości mieszkań o cenach od 6 do 8 tys. zł/m2.

Średni metraż mieszkania 1-pokojowego w ostatnim kwartale zmniejszył się o 1 m2, podczas gdy przeciętna powierzchnia mieszkań 3-pokojowych zwiększyła się o taką samą wartość. Przeciętna cena m2 wszystkich rodzajów mieszkań wzrosła o co najmniej 2,2% – jak w wypadku mieszkań 4-pokojowych, natomiast największy wzrost dotyczył średnich cen kawalerek i wyniósł on 3,2 %. W I kwartale 2010 r. zmianie uległ również udział ilości oferowanych lokali według ich liczby pokoi. Spadki zanotowano dla mieszkań 1-, 2- oraz 4-pokojowych. Jedynie udział lokali 3-pokojowych w ogólnej liczbie ofert nie zmienił się i wynosi nadal 37%.

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: