eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2010

2010-09-02 10:52

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2010


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy finansów w zasadzie utrzymały poprzedni poziom, jedynie indeks kwartalny stracił jeden punkt schodząc do poziomu indeksu rocznego 45 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw po I. półroczu są nadal bardzo dobre, rentowność oraz płynność utrzymują się na wysokim poziomie, a koszty znajdują się pod kontrolą. Jednak indeksy finansów pozostają poniżej połowy skali, bo nadmierna płynność przedsiębiorstw i wzrost ich depozytów w bankach świadczy o braku wiary w trwałość ożywienia i niechęci do podejmowania inwestycji, co potwierdza kolejny spadek inwestycji także w drugim kwartale. Po niewielkim poprzednim odbiciu w górę, w ostatnim miesiącu znowu zaobserwowano spadek kredytu dla przedsiębiorstw. Istnieje jednocześnie ryzyko zaostrzenia polityki monetarnej i podwyżek stóp procentowych w związku z utrzymującym się deficytem budżetowym i rosnącym zadłużeniem finansów publicznych.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczne indeksy czynników

Indeksy makroekonomiczne kwartalny i roczny w zasadzie nie uległy zmianie, jedynie indeks roczny stracił jeden punkt i na poziomie 38 pkt pozostaje poniżej indeksu kwartalnego, który ma 43 pkt. Oba indeksy znajdują się poniżej połowy skali i do tego z tendencją malejącą w czasie. Wprawdzie inflacja zaczęła znowu maleć, rośnie zatrudnienie, a deficyt w obrotach bieżących z zagranicą jest niski i w pełni pokryty napływem inwestycji zagranicznych. Jednak niepokoi wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny, zwłaszcza w kontekście ciągłej niestabilności międzynarodowych rynków finansowych w obliczu ogólnego kryzysu zadłużenia publicznego w Europie, co obniża długookresowe notowania indeksu.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Kolejny raz spadł kwartalny indeks wpływu czynników politycznych, tym razem o cztery punkty do 50 pkt, a roczny obniżył się o trzy punkty do 53 pkt. Nadal indeks roczny wyprzedza indeks kwartalny, co sugeruje spodziewaną stabilizację w tym obszarze.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe lipiec-sierpień 2010 r.

Indeksy szczegółowe lipiec-sierpień 2010 r.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Stanisław Kubielas, Mateusz Szczurek, Halina Wasilewska-Trenkner, Bohdan Wyżnikiewicz.


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: