eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 29/2004 (12-18.07.2004)

Tydzień 29/2004 (12-18.07.2004)

2004-07-17 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 28/2004 (05-11.07.2004)

  • Kolejne dynamiczne półrocze w chińskiej gospodarce. W II kwartale wzrost gospodarki chińskiej wyniósł 9,6%, po wzroście o 9,7% w I kwartale. W całym roku rząd chiński przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 7%. Zanotowano wzrost wartości wymiany handlowej o 39% (523 mld USD), inwestycji zagranicznych o 12% (ok. 34mld USD), nakładów na środki trwałe o 28,6% (315 mld USD). Czerwcowa inflacja wyniosła 5%. W czerwcu zainwestowano w Chinach ok. 8mld USD.
  • W ciągu roku w USA ceny wzrosły o 3,3%. Kongres zatwierdził umowę o wolnym handlu z Australią.
  • Po dziewięciu miesiącach roku finansowego budżet amerykański ma deficyt 326,6 mld USD.
  • Dwa banki japońskie Mitsubishi Tokyo Finabcial Group (MTFG) i UFJ Holdongs do września 2005 roku połączą się. Będzie to największa grupa bankowa na świecie posiadająca aktywa na poziomie ponad 1,72 bliliona USD. Na drugim miejscu będzie amerykański CityGroup.
  • Po raz kolejny (już jedenasty raz) w czerwcu Japonia zanotowała wzrost nadwyżki w bilansie transakcji bieżących (o 23,8%). Dynamicznie rozwija się też jej współpraca z azjatyckimi krajami (eksport wzrósł o 10%, a import o 3%).
  • MFW udzieli Irakowi pomocy finansowej. Negocjacje trwają.
  • Walka konkurencyjna o światowy prymat w produkcji samolotów pasażerskich pomiędzy amerykańskim Boeingiem i europejskim Airbusem weszła na wyższy poziom. Amerykanie oskarżają teraz Airbusa, że korzystał z niedozwolonej pomocy publicznej, co jest niezgodne z prawem unijnym i z treścią umowy USA i UE z 1992 roku).
  • Na chińskim rynku samochodów osobowych wzrasta konkurencja między niemieckim VW, a amerykańskim GM. Po pierwszych 5 miesiącach 2004 roku VW miał 24,8% rynku. Niestety z opóźnieniem niemiecki koncern obniżył ceny i w czerwcu jego sprzedaż spadła o 35% (!), a udział w rynku spadł do ok. 16%.
  • Trwają próby ożywienia negocjacji w ramach katarskiej rundy WTO w sprawie liberalizacji światowego handlu. Na Mauritiusie spotkali się przedstawiciele krajów biednego "Południa" w ramach tzw. G90. Starają się wypracować koncepcję minimum programowego tak, by ta runda negocjacji nie zakończyła się zupełnym fiaskiem. Wraz z krajami bogatymi dyskutowana jest sprawa porządku obrad.
  • O 16,6% wzrósł zysk IBM w II kw. br, a obroty wzrosły o 7%. To już kolejny, szósty kwartał, w którym firma notuje wzrost. Największe obecnie sukcesy (wzrost sprzedaży o 35%) firma odnosi na rynkach Chin, Indii, Rosji i Brazylii.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Opublikowano kolejne dane o stanie gospodarki chińskiej. Co prawda zgodnie z zamierzeniem rządu zmniejszyło się nieco tempo jej wzrostu, ale spadek jest niewielki. W dalszym ciągu jest ono wysokie, w II kwartale wzrost gospodarki chińskiej wyniósł 9,6%, po wzroście o 9,7% w I kwartale. W ubiegłym roku wskaźnik ten w poszczególnych kwartałach wynosił: w I kw.-9,9%, w II kw.-8,2%, w III kw.-8,5% i w IV kw.-9,8%. Znając obecną rolę chińskiej gospodarki w świecie już od dłuższego czasu eksperci obawiają się o możliwość jej przegrzania i o międzynarodowe skutki tego procesu.

W całym roku 2003 wzrost gospodarczy wyniósł 9,1%, lecz jak wynika z analiz ponad 45% tego wzrostu Chiny zawdzięczają inwestycjom w środki trwałe. Międzynarodowa konsekwencją tych procesów był znaczny wzrost cen na światowych rynkach materiałów budowlanych, stali i metali kolorowych.

Chiny zaczęły dusić się z braku energii. Zaczęły też szukać pewnego dostępu do źródeł dostaw ropy i gazu tak, by było możliwe zaspokojenie szybkiego wzrostu potrzeb w tym zakresie.

Obecne działania rządu mają dziś na celu ograniczenie inwestycji, ich staranniejsze planowanie, a także zwiększenie dyscypliny w polityce kredytowej.

Problemem już w niedalekiej przyszłości mogą też okazać się złe długi w bankach chińskich.

W 2004 roku rząd chiński przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 7%. W pierwszym półroczu zanotowano wzrost wartości wymiany handlowej o 39% (523 mld USD), inwestycji zagranicznych o 12% (ok. 34mld USD), nakładów na środki trwałe o 28,6% (315 mld USD).

Czerwcowa inflacja wyniosła 5% i spadła w stosunku do maja o 0,7%, wiec prawdopodobnie nie dojdzie do grożącej podwyżki stóp procentowych.

W czerwcu zainwestowano w Chinach ok. 8 mld USD, co jest wynikiem lepszym o 14% r/r.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: