eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 26/2004 (21-27.06.2004)

Tydzień 26/2004 (21-27.06.2004)

2004-06-26 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 29/2004 (12-18.07.2004)

  • Rząd Niemiec zamierza zasilić budżet wpływami ze sprzedaży rosyjskich długów(ok. 14 mld euro) i środkami, które pozostały z Planu Marshalla (12 mld euro).
  • Według krajowego urzędu statystycznego Insee, Francuska gospodarka ruszyła z miejsca. W 2004 roku będzie miała wzrost na poziomie 2,3%, stopa bezrobocia utrzyma się w tym roku na poziomie powyżej 9,8%, a roczna inflacja dziś na poziomie 2,8% spadnie do końca tego roku poniżej 2%.
  • Już czwarty miesiąc z rzędu rosną ceny producentów w Niemczech. Ceny dóbr wzrosły w maju o 0,5% m./m.
  • W strefie euro wzrost eksportu w kwietniu wyniósł ok.8%, import zwiększył się o 4%, a nadwyżka handlowa strefy euro wyniosła w kwietniu 6mld euro. Ta nadwyżka handlowa w marcu wyniosła 10mld euro, a w marcu 2,7mld euro. Od początku roku nadwyżka handlowa w strefie euro wyniosła 25,2mld euro (w tym samym okresie roku ubiegłego wyniosła ona 9,5mld euro).
  • W strefie euro w I kw. br. największy wzrost eksportu miała gospodarka niemiecka (wyniósł on 42,3mld euro), a największy deficyt miała Hiszpania (11,3mld euro).
  • Według Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI) w I kw. br. PKB Bułgarii wzrósł o 5,3% r./r., a wartość towarów i usług wyprodukowanych w tym okresie wyniosła ok. 4,1mld euro, co daje 526 euro na statystycznego obywatela. Udział sektora prywatnego w wytwarzaniu wartości dodanej wynosi 72%. O prawie 5% r./r. wzrosły wydatki gospodarstw domowych na spożycie indywidualne i stanowią one dziś 81% PKB. Bułgarski eksport wzrósł o 8%, a import o 17,7%, przy czym saldo w handlu zagranicznym (wzrósł on o 13,1%) było ujemne i wyniosło 0,54mld euro.
  • Ukraina zaskakuje swoim zachowaniem i swoimi reakcjami. Niedawno byliśmy świadkami nietypowego postępowania rządu w Kijowie w sprawach rurociągu Odessa-Brody i przetargu na Hutę Częstochowa. Teraz Ukraina wprowadziła spore utrudnienia w wywozie złomu żelaznego. Unia Europejska nie zastanawiała się długo. Ukarała Ukrainę zmniejszając jej niedawno przyznane w związku z rozszerzeniem nowe kwoty na eksport ukraińskiej stali (obcięto je aż o 30%). Bruksela obiecała wycofać się z sankcji, jeśli Ukraina podpisze nową, dwustronną umowę z Unią dotyczącą stali i zniesie obostrzenia na eksport złomu do krajów 25-tki.
  • Kolejna volta ukraińskiego rządu. Po długich i trudnych negocjacjach Polska i Ukraina uzgodniły i w obecności przedstawicieli unijnych podpisały porozumienie o sposobie wykorzystania rurociągu Odessa - Brody, którym do Czech, Polski, a nawet Niemiec miała być transportowana ropa kazachska. Ostatnio (udając jakby nie podpisano takiego porozumienia) Ukraina zaproponowała Rosji wykorzystanie rurociągu do transportu jej ropy. Rosja po analizie ekonomicznej przedsięwzięcia odrzuciła propozycję, uznając ją za nieopłacalną.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

CZY TO NAM RÓWNIEŻ ZAGRAŻA

Kredyty pomagają w szybkim rozwiązaniu pewnych problemów, umożliwiają zaspokojenie wielu potrzeb, ale generują też kłopoty. Trzeba je spłacać... I na to niestety nie zwracają uwagi kredytobiorcy często wpadając w pułapkę nadmiernego zadłużenia. O nadmiernym zadłużeniu mówi się, gdy dłużnik nie jest w stanie z bieżących dochodów systematycznie regulować wszystkich swoich zobowiązań.

Mówiąc w mediach o długach najczęściej omawiane są problemy związane z zadłużeniem państw lub przedsiębiorstw. Stosunkowo rzadko poruszane są sprawy zadłużenia gospodarstw domowych. Jest to jednak poważny problem, o czym świadczą opublikowane dane dotyczące zadłużenia indywidualnych kredytobiorców. Z tych danych wynika, że ponad 3 miliony niemieckich gospodarstw domowych jest nadmiernie zadłużonych i nie mogąc z bieżących dochodów pokrywać swoich zobowiązań coraz częściej wybiera drogę prywatnej upadłości.

Wynika to z braku ostrożności amatorów szybkiego podniesienia sobie standardu życia, z łatwości uzyskania kredytu, ale też z sytuacji na rynku pracy, gdzie utratą zatrudnienia zagrożona jest poważna część społeczeństwa.
W 2003 roku Niemcy byli zadłużeni na 114mld euro (nie licząc kredytów budowlanych). W 2003 roku nadmiernie zadłużonych było 6,2% rodzin w zachodnich landach i aż 12,5% rodzin w landach wschodnich.

Problem jest poważny i specjalistyczne poradnie dla dłużników pomagają wyjść z kłopotów wywołanych niezbyt roztropnym postępowaniem coraz młodszych dłużników. Spory odsetek dłużników to właściciele plajtujących firm, którzy odpowiadają za długi całym swoim majątkiem.

Te poradnie doradzają jak można ułożyć się z wierzycielami, a jeśli brak szans na takie rozwiązanie, to pomagają w wykorzystaniu ustawy o upadłości konsumenckiej (weszła w życie 1 stycznia 1999 roku). W myśl wprowadzonych tam zasad po sześciu latach finansowego ubezwłasnowolnienia dłużnik jest uwalniany się od reszty swojego zadłużenia.
Od kiedy weszła w życie ta ustawa rośnie liczba osób z niej korzystających (w 1999 otwarto w sądach 1,6 tys. takich postępowań, w 2000 roku było ich już 6,8 tys., by w roku 2003 osiągnąć poziom 34 tys., czyli o 57% więcej niż w roku 2002 roku.

Sąd dla dłużnika powołuje specjalnego powiernika, który przez sześć lat będzie kontrolował dochody dłużnika i będzie jego finansami zarządzał. W oparciu o wielkość majątku dłużnika i jego zobowiązania sąd ustala, jaką część dochodów dłużnik musi przekazać co miesiąc na spłatę długów. W tej decyzji uwzględniane jest ustawowe minimum egzystencji (w Niemczech dla osoby wynosi ono 930 euro) i kwotę tę powiększa się w zależności od wielkości rodziny na utrzymaniu dłużnika. Reszta dochodów dłużnika przekazywana jest na konto powiernicze, z którego powiernik zaspokaja roszczenia wierzycieli i pokrywa koszty swojego działania.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: