eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 28/2004 (05-11.07.2004)

Tydzień 28/2004 (05-11.07.2004)

2004-07-12 00:49

Przeczytaj także: Tydzień 27/2004 (28.06-04.07.2004)

  • Od 20 lat Wielka Brytania przy wpłatach do unijnego budżetu korzystała z rabatu. By budżet nie ucierpiał, zwiększone wpłaty przypadały na pozostałych członków Unii. Obecnie Komisja Europejska uznała, że ówczesne powody przyznania rabatu Wielkiej Brytanii już straciły aktualność. Proponuje odebranie jej tej korzyści i chce w ramach tej kwoty w takim samym stopniu zmniejszyć wpłaty dzisiejszych płatników netto do unijnej kasy (Holandii, Niemiec, Szwecji, Italii, Cypru, Francji, Danii i Finlandii).
  • Rozwija się współpraca gospodarcza Niemiec i Rosji w dziedzinie energetycznej. Podpisano porozumienie pomiędzy rosyjskim Gazpromem i niemieckim koncernem E.ON. Partnerzy będą wspólnie realizować przedsięwzięcia w górnictwie gazowym. Będą też razem budować gazociąg po dnie Bałtyku i będą współpracować przy dystrybucji rosyjskiego gazu w UE. Rosyjski gaz pokrywa dziś 31% niemieckiego zapotrzebowania. Wymiana handlowa obu krajów wynosi ponad 25mld euro z niewielką przewagą rosyjskiego eksportu.
  • Eksperci (z renomowanego berlińskiego instytutu DIV) prognozują tegoroczny wzrost gospodarczy w Niemczech na po­ziomie 1,8%, a przyszłoroczny na poziomie 2,1%. Motorem wzrostu w Niemczech jest eksport. Popyt wewnętrzny wzrośnie w tym roku tylko o 0,4%. Wśród ekspertów panuje opinia, że poziom bezrobocia nie zmieni się.
  • Na początku lutego rząd Ukrainy zdecydował, że naftociąg Odessa-Brody będzie służyć wyłącznie do transportowania kaspij­skiej ropy z terminalu "Piwdennyj" (koło Odessy) do miejscowości Brody w pobliżu granicy z Polską. Następnie w podpisa­nym z Polską porozumieniu ustalono, że w przyszłości ta linia przesyłowa będzie przedłużona do Płocka. Jednak w ostatnich dniach ukraiński rząd po raz kolejny zmienił stanowisko w tej sprawie i poinformował, że ma możliwość transportowania rurociągiem rosyjskiej ropy z Brodów do Odessy, o co od dłuższego czasu zabiegała rosyjsko-brytyjska kompania naftowa TNK-BP i rosyjski rząd. Ta zmiana stanowiska nastąpiła po ostatnich rozmowach premierów obu krajów w Moskwie. Teraz mówi się, że: "naftociąg Odessa-Brody będzie działał w ekonomicznie korzystnym dla Ukrainy kierunku, a wszystkie kwestie będą rozwiązywać specjaliści, ustalając zwłaszcza wielkość dostaw ropy i sposoby jak najlepszego wykorzystania rurociągu"...
  • Komisja Europejska wydała zgodę na udzielenie pomocy publicznej dla zagrożonego upadłością koncernu Alstom. Koncern zostanie zasilony kwotą ok. 2,5mld euro. Państwo wejdzie w kapitał spółki. KE zmusiła koncern, by niektóre firmy weszły w j.v. z rynkowymi konkurentami (np. ze Siemensem).
  • Komisja Europejska doprecyzowała reguły udzielania pomocy publicznej dla firm zagrożonych upadłością. Duże firmy, by otrzymać pomoc państwa muszą same zdobyć pieniądze na pokrycie 50% kosztów programu restrukturyzacji, średnie - na 40% kosztów, a małe na 25%. Z tej pomocy firmy mogą skorzystać tylko raz na dziesięć lat.
  • Po uprawomocnieniu się wyroków sądowych rosyjski koncern paliwowy Jukos stanął przed problemem spłaty 7mld USD zaległych podatków.
  • Ostatnio odkryte i zinwentaryzowane złoża ropy naftowej sytuują Iran na drugim miejscu w świecie. Pierwsze miejsce w tym rankingu ma Arabia Saudyjska (jej zasoby są szacowane na 259 mld baryłek), drugie Iran (132 mld), trzecie Irak (115 mld), a następnie Kuwejt (99mld) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (98mld).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

BRUKSELA PODEJMUJE PRÓBĘ STABILIZAJI REGUŁ GRY W UNIJNEJ GOSPODARCE

Unijny Pakt Stabilizacji Wzrostu w dalszym ciągu wzbudza emocje. Wynika to stąd, że nie tylko Niemcy i Francja, ale także szereg innych krajów tak "15", jak i "10" ma kłopoty ze spełnieniem 3-procentowego progu deficytu. Komisja Europejska przed­stawi swoje stanowisko w tej sprawie dopiero po połowie lipca, bo oczekuje na werdykt Europejskiego Trybunału Sprawiedliwo­ści (ETS), który ma orzec, czy Rada UE (tzn. ministrowie państw członkowskich) mieli prawo nie nałożyć regulaminowych kar na Francję i Niemcy za powtórne naruszenie 3-procentowego progu deficytu. To była bardzo kontrowersyjna decyzja ministrów "15", którą oprotestowała Komisja Europejska i którą KE skierowała do ETS. Po ostrym sporze w tej sprawie pomiędzy Radą UE i KE przedstawiciele kilku rządów unijnych krajów złożyli też propozycje, w których sugerowali "poluzowanie" ich zdaniem zbyt restrykcyjnych przepisów. Obecnie Bruksela daje sygnały pojednawcze i wiele wskazuje na to, że jeszcze w lipcu Komisja Europejska sformułuje swoje oficjalne stanowisko w tej sprawie. Według D. Hübner K.E. jest skłonna złagodzić w pewnym za­kresie obecne zasady Paktu, przy zachowaniu w perspektywie długookresowej podstawowych jego pryncypiów. Pewna elastycz­ność jest natomiast przewidywana w krótkich okresach czasowych tak, aby postępowanie w tym zakresie uwzględniało cykl koniunkturalny w gospodarce.

W Brukseli ministrowie finansów Unii Europejskiej postanowili wszcząć wobec pięciu innych nowych państw Unii ( Węgier, Czech, Słowacji, Malty, Cypru i Polski) oraz Grecji procedurę w związku z nadmiernym deficytem budżetowym (w Polsce w tym roku wyniesie on ok.5,7% PKB). Wyznaczono nam trzy lata na jego zredukowanie poniżej 3% PKB. Polska została zobowiąza­na do podjęcia w terminie do 5 listopada br. takich działań, by ograniczyć deficyt. Mamy więc przedstawić projekt budżetu na 2005 rok, oraz aktualny plan ograniczania deficytu w kolejnych latach. Według polskiej deklaracji w 2005 roku deficyt nie będzie większy niż 4,2%PKB, w 2006 roku zostanie on ograniczony do 3,3%PKB, a w 2007 roku - do 1,5% PKB.

W ramach Unii odbędzie się też dyskusja wokół propozycji Francji i Niemiec oraz kilku innych krajów, by wprowadzić w Unii jed­nolitą, minimalną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Komisja Europejska w tej sprawie nie zajęła jeszcze stanowiska. Pozornie sprawa jest bezdyskusyjna, ponieważ w opinii polskiego rządu nie podlega to unijnym regulacjom. Mimo to jeden z wpływowych komisarzy UE Hiszpan Joaquin Almunia - odpowiedzialny za politykę monetarną, opowiedział się za takim rozwiązaniem.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: