eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Przetwory mleczne: kontrola IV kw. 2009

Przetwory mleczne: kontrola IV kw. 2009

2010-05-13 00:30

Przeczytaj także: Przetwory rybne: kontrola IV kw. 2009


Parametry fizykochemiczne

W wyniku kontroli jakości handlowej zakwestionowano parametry fizykochemiczne 9 partii przetworów mlecznych (tj. 10,6% skontrolowanych partii).

Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych dotyczyły:
  • zaniżonej zawartości tłuszczu (w śmietance o 2,2 p.p.),
  • zawyżonej zawartości tłuszczu (w mleku pasteryzowanym o 0,1 p.p., śmietanie o 0,6p.p. i 1,1 p.p., maśle o 1,0 p.p. oraz serze twarogowym o 1,6 p.p.),
  • zawyżonej zawartości wody (w mleku pasteryzowanym o 2,6 p.p. oraz serach twarogowych o 1,9 p.p. i 4,8 p.p.).
IJHARS wskazuje, iż zawyżony, jak i zaniżony poziom zawartości tłuszczu w przetworach mlecznych może wynikać z niedokładnej normalizacji tłuszczu w przerabianym surowcu. Nieprawidłową zawartość tłuszczu stwierdzono w 6 (tj. 7,2%) partiach przetworów z mleka.

Zawyżona zawartość wody w przetworach mlecznych może być efektem niewłaściwie przeprowadzonego procesu technologicznego. Może również świadczyć o fałszowaniu przetworów z mleka. Zawyżony poziom zawartości wody stwierdzono w przypadku 3 partii przetworów mlecznych, w tym: 1 partii mleka pasteryzowanego (tj. 33,3% skontrolowanej liczby partii mleka pasteryzowanego) i 2 partiach serów twarogowych (tj. 11,1% skontrolowanej liczby partii serów twarogowych).

Największy procent nieprawidłowości w odniesieniu do skontrolowanej masy stwierdzono w przypadku mleka pasteryzowanego (7,1%).

Nie stwierdzono nieprawidłowych cech fizykochemicznych mlecznych napojów fermentowanych, serków smakowych, serów podpuszczkowych oraz topionych.

Parametry mikrobiologiczne

Inspektoraty podają, iż nieprawidłowości w zakresie parametrów mikrobiologicznych (mikroflory charakterystycznej) stwierdzono w przypadku 1 partii jogurtu (14,3% skontrolowanych partii przetworów mlecznych) o masie 1,3 tony.

Nieprawidłowe cechy mikrobiologiczne jogurtu polegały na stwierdzeniu w jego próbkach zaniżonej liczby Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium species o co najmniej 4,9x106 w stosunku do liczby zadeklarowanej przez producenta.

Zaniżona zawartość mikroflory charakterystycznej mlecznych napojów fermentowanych - jogurtów (Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus, Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium species), odpowiedzialnej za cechy organoleptyczne i właściwości probiotyczne wyrobu gotowego, może być spowodowana niewłaściwą jakością szczepionki użytej w procesie produkcyjnym, jak też niską jej aktywnością.

Znakowanie

Zakwestionowano znakowanie opakowań w przypadku 16 partii przetworów mlecznych (11,7% skontrolowanych partii).

IJHARS podaje, iż nieprawidłowe znakowanie polegało na:
  • podaniu niepełnej informacji dotyczącej wartości odżywczej produktu, niezgodnie z rozporządzeniem w sprawie znakowania żywności wartością odżywczą;
  • braku lub podaniu nieprawidłowych danych identyfikujących producenta (np. braku adresu, podaniu nazwy producenta niezgodnej z wpisem w KRS-ie);
  • podaniu w niewłaściwej kolejności składników odżywczych, niezgodnie z rozporządzeniem w sprawie znakowania żywności wartością odżywczą;
  • rozbieżności pomiędzy danymi, dotyczącymi zawartości tłuszczu, podanymi na etykietach a deklarowanymi w dokumentach normalizacyjnych;

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: