eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie strony internetowe: najczęstsze błędy

Polskie strony internetowe: najczęstsze błędy

2010-04-24 00:20

Przeczytaj także: Grzechy polskich stron www


„Wynik ten jest lepszy w porównaniu z oceną pozycjonowania. Jednak nie jest to pocieszające, że nadal, mimo tak szerokiej akcji edukacyjnej w Internecie, prowadzonej przez praktyków branży SEO spotykamy tak wiele uchybień i podstawowych błędów w budowie stron WWW ” – konstatuje Marcin Majcher z zespołu Adseo.pl.” 11% poprawnie zoptymalizowanych strona w analizowanej grupie to bardzo mało. Warto poświęcić optymalizacji więcej czasu i dużo więcej uwagi, niż to się dzieje obecnie. ”- dodaje Majcher.
OCENA FUNKCJONALNOŚCI SERWISU

Ostatnim elementem, który został poddany ocenie przez specjalistów Adseo jest funkcjonalność serwisu. W tym punkcie pod uwagę bardziej brana była, miedzy innymi, estetyka samej strony oraz łatwość poruszania się po niej. Innymi słowy elementy usability, zdobywającego w dzisiejszym marketingu znaczenie na równi z pracami copywriterskimi, czy promocyjnymi nad witryną firmową. W tym przypadku, żadna ze stron nie uzyskała wartości skrajnych – wysokich, czy niskich. Stron internetowych, które zdawały się istnieć same dla siebie, nie biorąc pod uwagę preferencji internautów było nieco ponad 9%. Natomiast najczęściej, bo w aż 78% przypadków można było się spotkać ze stronami, o częściowej 31% bądź umiarkowanej 47% funkcjonalności realizowanej zgodnie z zasadami usability. Ponad średnią wybiło się prawie 13% serwisów, których funkcjonalność została oceniona jako co najmniej dobra.
JAKĄ OCENĘ WYSTAWIA SERWISOM WYSZUKIWARKA?

Średni Page Rank (PR) wynosi 3,3 i w tym też przedziale znalazło się najwięcej bo 45% stron internetowych. Drugą w kolejności oceną na jaką wg Google zasłużyły serwisy był PR 0 oraz 1, w tym przedziale znalazło się 23% stron internetowych. Page Rank o wartości 2 uzyskało 17% serwisów, natomiast powyżej średniej uplasowało się jedynie 11%. Google niechętnie rozdaje wysokie noty, z tego względu tylko niecały 1% stron www uzyskało wysoki bo w przedziale 7-8 PR. Niestety żaden z poddanych naszej ocenie serwisów nie uzyskał od Google noty wyższej niż PR 8.

PODSUMOWANIE

Badanie realizowane jako ostatni akord kampanii edukacyjnej marki pozycjonerskiej Adseo dowiodło, że kondycja polskich witryn firmowych w analizowanej grupie jest średnia. Z przeprowadzonych audytów wynika, że serwisy bardzo często nie były tworzone z myślą o późniejszej promocji w wyszukiwarce. Bardzo wiele stron nie było aktualizowanych od wielu lat, nie było przerabianych i dostosowywanych do obecnie obowiązujących standardów. „ Około 6 % ze wszystkich stron nadaje się do całkowitego odświeżenia, a dwa razy tyle do aktualizacji. Właściciele witryn nie zdają sobie najwyraźniej sprawy z tego, że zła strona internetowa działa na szkodę wizerunku firmy - zwraca uwagę Anna Sikorska.” To tak jakby mieć sklep z brudnymi oknami wystawowymi lub firmę w obdrapanym, zniszczonym budynku . Czy klient zaufa takiemu sklepowi czy firmie?” – podsumowuje specjalista Adseo.

Raport zwraca uwagę zwłaszcza na wiele błędów, jakie zawierają witryny firmowe oraz podkreśla, że pozycjonowanie i optymalizacja stron www powinna być traktowana przez ich właścicieli na równi z innymi działaniami wizerunkowymi, marketingowymi i komunikacyjnymi. Adseo zapowiada kolejne badania i porównanie zmian, jakie zachodzą w polskim Internecie na przestrzeni lat.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: