eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 25/2004 (14-20.06.2004)

Tydzień 25/2004 (14-20.06.2004)

2004-06-19 23:57

Przeczytaj także: Tydzień 24/2004 (07-13.06.2004)

  • MFW dotąd prognozował wzrost światowej gospodarki na poziomie 4,6%, a teraz przewiduje podwyższenie tej prognozy. Taki komunikat został ogłoszony, mimo, że w dalszym ciągu na wysokim poziomie są ceny ropy naftowej i paliw.
  • Światowy rynek to dziś poważny problem, bowiem nie udaje się wprowadzić przez WTO nowych reguł, które zliberalizowałyby dotychczasowe zasady. W Sao Paulo odbyło się XI spotkanie UNCTAD, czyli Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju. Z opublikowanych materiałów wynika, że ok. 80% wartości światowego eksportu pochodzi tylko z 10 krajów świata.
  • W kwietniu amerykański import wzrósł w minimalnie, do 142,3mld USD, a eksport spadł o 1,5% do 93,9mld USD, zwiększając deficyt handlowy do rekordowej wysokości ponad 48mld USD. Jest on wynikiem wzrostu kosztów importu paliw i rosnącej konsumpcji.
  • Według amerykańskiego Departament Pracy w maju, inflacja w USA li wyniosła 3,1%r./r. Ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,6% m./m. (w kwietniu wzrosły o 0,2% m./m.). To największy wzrost cen od stycznia 2001 roku. Powodem jest m.in. wzrost ceny paliw, a także produktów mleczarskich, które podrożały w maju najbardziej od 1946 roku.
  • Według Alana Greenspana -szefa FED nie przewiduje on agresywnych podwyżek stóp procentowych twierdząc, iż "inflacja nie jest kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zaostrzeniu polityki monetarnej".
  • W maju chiński eksport wzrósł o 32,8% r./r. (wyniósł ok. 44,9mld USD), a import o 35,4% r./r. (wyniósł ok. 42,8mld USD), jednak dynamika wzrostu importu była niższa niż w kwietniu. Po pierwszych pięciu miesiącach roku deficyt handlowy Chin wynosi 8,66mld USD. W maju po raz pierwszy od początku roku Chiny miały nadwyżkę w handlu zagranicznym (wyniosła 2,1mld USD).
  • Złoża Karaczaganak w Kazachstanie, to jedne z największych w świecie złóż ropy naftowej. Rozpoczęto ich eksploatację. Ropa z tych pól płynie nowym, 635-kilometrowym rurociągiem do miasta Atyrau, gdzie łączy się on z rurociągiem kaspijskim CPC, doprowadzającym ropę do portu Noworosyjsk nad Morzem Czarnym (to jedyny na terenie Rosji prywatny rurociąg, który nie jest kontrolowany przez Rosję, lecz przez międzynarodowe konsorcjum). W ten sposób rurociągiem CPC będzie płynęło do 24 mln ton rocznie. Obecnie tym rurociągiem można przesłać do 28 mln ton ropy rocznie, a po modernizacji nawet do 67 mln ton rocznie. Powstała więc możliwość dostarczania ropy z Noworosyjska do ukraińskiego rurociągu Odessa-Brody, a stąd - do Europy. Ropa ta może też być przesyłana z Noworosyjska do Baku przez prawie nieużywany rurociąg o zdolności przesyłowej 15 mln ton ropy rocznie, a z Baku można ją przesyłać do tureckiego portu Ceyhan nad brzegiem Morza Czarnego. UFF...
  • Rośnie temperatura rywalizacji pomiędzy Airbusem i Boeingiem. Ostatnio Airbus zdobył kontrakt na dostawę 20 samolotów pasażerskich A330, o wartości katalogowej ok.2mld euro. Zamawiającym jest China Eastern Airlines z siedzibą w Szanghaju. Niedawno Airbus otrzymał zamówienie z tej samej firmy na dostawę 21 samolotów A320 i A319. Udziałowiec Airbusa - firma EADS poinformowała, że jego spółka Eurocopter będzie montowała śmigłowce EC 120 w Chinach.
  • W ostatnich 14 miesiącach Irak wyeksportował ropę naftową o łącznej wartości ok. 10,6mld USD. Są one przekazywane na konto specjalnego funduszu rozwoju Iraku. Sumy te znajdą się w dyspozycji tymczasowego rządu irackiego po przejęciu przez niego kontroli w kraju po 30 czerwca. Sposób wydatkowania tych funduszy podlegać będzie międzynarodowej kontroli.
  • Amerykański koncern Boeing wygrał z Lockheed Martin kontrakt na dostawę nowych samolotów patrolowych dużego zasięgu. Wartość kontraktu 3,89mld USD. Jest on perspektywiczny, bo do roku 2030 wartość kontraktu może wzrosnąć do ok. 44mld USD.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ŚWIAT Z CORAZ WIĘKSZĄ UWAGĄ ŚLEDZI SYTUACJĘ GOSPODARCZĄ W CHINACH

Ta informacja może zaskoczyć wielu naszych czytelników, ale obecnie największym partnerem handlowym Chin jest Unia Europejska w obecnym składzie 25 krajów. Stary Kontynent wyprzedził w tym zakresie Stany Zjednoczone i Japonię. Obecny stan stosunków gospodarczych pomiędzy Unią i Chinami to rezultat obustronnego wysiłku, aby rozszerzać i umacniać kontakty gospodarcze pomiędzy tymi dwoma światowymi centrami gospodarczymi. Współpracę tę ożywiają spektakularne kontrakty, jak np. ostatnia umowa na dostawę dwudziestu Airbusów A330-300 wartości ponad 1,7mld euro, czy też liczne europejskie inwestycje w Chinach. W świetle tych faktów nieco inaczej należy oceniać ostatnią wizytę chińskiego prezydenta Hu Jintao w Europie oraz w Polsce, a także inaczej należy postrzegać przyszłość stosunków gospodarczych Chin z Unią i Polską.

Dynamika wzrostu chińskiej wymiany handlowej z zagranicą w dalszym ciągu budzi podziw. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku przekroczyła ona 420mld USD. To wzrost o 37% r./r. Chiński eksport wyniósł 207mld USD, a import był na poziomie 216mld USD. W tym roku wartość przepływów pomiędzy Unią, a Chinami wyniosła już ok. 66mld USD, czyli więcej o niemal 36% niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

W ostatnich latach dynamicznie zmienia się struktura chińskiego eksportu. Chiny coraz więcej sprzedają towarów wysoko przetworzonych, dobrych jakościowo i po bardzo opłacalnych cenach. W ich tegorocznym eksporcie 54% stanowią maszyny i elektronika (za 113mld USD) oraz tekstylia (za prawie 21mld USD) i buty (za ok. 6mld USD). Chiny importują przede wszystkim surowce takie jak ropa (50 mln ton) i ruda żelaza (81 mln ton).

Największym rynkiem eksportowym dla Chin w dalszym ciągu są USA. Jednak współpraca handlowa obu gigantów nie układa się bezproblemowo. Amerykanie podejmują liczne próby, by obronić swój rynek przed masowym napływem towarów chińskich, które są dobre jakościowo, a z którymi cenowo nie są w stanie rywalizować amerykańscy producenci. Chiny corocznie mają nadwyżkę w handlu z USA rzędu ponad 100mld USD. Tylko w kwietniu w wymianie z Chinami eksport z USA był niższy od importu o 12mld USD (w kwietniu amerykański deficyt handlowy był rekordowy i wyniósł 48,3mld USD).

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: