eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najlepsza firma dla inżyniera 2009

Najlepsza firma dla inżyniera 2009

2010-03-22 12:12

Przeczytaj także: Najlepsza firma dla inżyniera 2012


Inżynierowie, jak co roku, uzasadniają swoje głosy mając do wyboru osiem kryteriów: możliwości awansu, dodatki pozapłacowe, atmosfera w pracy, możliwości rozwoju, lokalizacja, atrakcyjne wynagrodzenia, dostęp do nowych technologii, międzynarodowe środowisko – wyjaśnia Specjalistka. W 2009 roku najbardziej cenione były: możliwości rozwoju jakie daje firma (82%), dostęp do nowych technologii (69%) oraz międzynarodowe środowisko (62%). W różnych grupach wiekowych poszczególne uzasadnienia miały inną wartość. Dla młodych osób, przed 30 rokiem życia najważniejsze były dodatki pozapłacowe, dla osób między 30 a 45 rokiem życia: międzynarodowe środowisko oraz dostęp do nowych technologii, natomiast dla osób powyżej 45 roku życia: lokalizacja. Głosujący mają też możliwość podawania indywidualnych komentarzy dotyczących firm. Jak co roku spostrzeżenia są bardzo ciekawe; można się z nimi zapoznać w szczegółowym raporcie „Firma dla Inżyniera 2009”.
Inżynierowie głosujący na najatrakcyjniejszego pracodawcę 2009 roku, to głównie osoby władające dobrze lub biegle jednym językiem obcym - 60% głosujących, natomiast 28% włada więcej niż jednym językiem obcym. Największą popularnością niezmiennie cieszy się język angielski - włada nim 83% głosujących. Na drugim miejscu znalazł się niemiecki (14%), na trzecim rosyjski (12%).

Jak zauważa Anna Strożek, optymistycznym akcentem w tegorocznej edycji jest wyższe niż w ubiegłym roku średnie wynagrodzenie kobiet, które biorą udział w głosowaniu. W tym roku średnie wynagrodzenie kobiet głosujących na najatrakcyjniejszego pracodawcę 2009 roku wyniosło 5 071 zł (w edycji 2008 wynosiło 4 230 zł). W przypadku mężczyzn nie zauważono znaczących zmian (FDI 2009: 5 169 zł, FDI 2008: 5 200 zł).
Najpopularniejszymi dodatkami do wynagrodzenia zasadniczego w 2009 roku były premie uznaniowe. Otrzymało je 29% inżynierów, na drugim miejscu znalazły się premie zadaniowe (21%), zaś na trzecim płatne nadgodziny (19%). Z pozapłacowych gratyfikacji najczęściej inżynierowie otrzymywali w 2009 roku telefon komórkowy do użytku prywatnego (48% osób), komputer do użytku prywatnego (43%), szkolenia obowiązkowe (34%), dodatkową opiekę zdrowotną (34%), samochód służbowy do użytku prywatnego (31%) oraz szkolenia wybierane wg własnego uznania (31%).
Podczas tegorocznej edycji rankingu Firma dla Inżyniera, po raz pierwszy prezentowane są wyniki najnowszego badania Działu Analiz BDI: „Czy poleciłbyś swojego byłego pracodawcę innym?”. Od 1 stycznia 2009 r. inżynierowie zarejestrowani w BDI mają możliwość oceniania swoich byłych pracodawców i wystawiania im opinii – wyjaśnia Anna Strożek. W raporcie „Firma dla Inżyniera 2009” zamieszczone zostały informacje dotyczące firm, w których inżynierowie pracowali jeszcze w 2009 roku.
Swoimi opiniami podzieliło się 6 296 inżynierów. 72% z nich poleciłoby swojego byłego pracodawcę innym, natomiast 28% ma poważne zastrzeżenia. Najbardziej zadowoleni są inżynierowie pracujący w sektorze gazowniczym (96% z nich poleca swojego byłego pracodawcę) oraz w branży lotniczej (84%). Najgorsze noty zebrała branża odzieżowa i włókiennicza (aż 45% inżynierów tu pracujących nie poleca swojego byłego pracodawcy) oraz ceramiczna i szklana (41%). Analizując poszczególne działy w firmach najbardziej niezadowoleni są pracownicy działu transportu (aż 57% z nich nie poleca byłego pracodawcy innym), na drugim miejscu znalazł się dział finansów. 46% pracowników tego działu jest niezadowolonych z byłej firmy. Najlepsze opinie zebrał dział badań i laboratoriów (81% inżynierów w nim pracujących poleca swojego pracodawcę). Punktacji podlegały takie kryteria jak: stabilność w firmie, wynagrodzenie, organizacja i zarządzanie, atmosfera w pracy, możliwości rozwoju.

Informacje o badaniu
Ranking, sporządzony po raz dziewiąty przez Bank Danych o Inżynierach, prezentuje 100 najatrakcyjniejszych pracodawców na polskim rynku. O pozycji poszczególnych firm zadecydowały głosy oddane przez inżynierów od 1 stycznia do 31 grudnia 2009. Każdy z głosujących wskazał maksymalnie trzy firmy, które uznał za najatrakcyjniejsze. W tegorocznej edycji, spośród prawie 126 tysięcy inżynierów zarejestrowanych w bazie danych BDI swój głos oddało ponad 3 tysiące osób.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: