eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › KPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

KPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

2010-03-19 12:56

KPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (21)

W bieżącym roku Konfederacja Pracodawców Polskich postawiła sobie za cel zbadanie planów przedsiębiorstw przez pryzmat światowego kryzysu finansowego, który rozpoczął się we wrześniu 2008 roku. Dzięki analizie ankiet, otrzymaliśmy obraz kondycji polskiej przedsiębiorczości, co pozwoliło odpowiedzieć na pytanie - w jaki sposób światowy kryzys finansowy odbija się na polskim biznesie po 5 kwartałach od jego rozpoczęcia.

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, lecz ostrożni

Przeprowadzone przez KPP badanie pozwoliło na określenie planów przedsiębiorstw dotyczących bieżącego roku, m. in. w obszarze inwestycji, portfela zamówień i ruchów kadrowych. Pozwoliło to na ocenę kondycji polskich firm. Jednocześnie zadaliśmy pytania dotyczące wpływu osłabienia koniunktury (światowego kryzysu) na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Ta część badania daje z kolei możliwość oceny realnego wpływu zawirowań na światowych rynkach finansowych na polskie firmy.

W ubiegłym roku sądy ogłosiły upadłość 673 firm, tj. o ponad połowę więcej, niż w 2008 roku. Niektórzy eksperci szacują, że w 2010 roku liczba upadłości może sięgnąć nawet 1500, co ma wynikać z rosnącego problemu zatorów płatniczych. W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku odnotowano w sądach 158 upadłości i 318 likwidacji przedsiębiorstw – wzrost o 55 proc. w porównaniu z rokiem 2009. Te dane pokazują, że nasza przedsiębiorczość znajduje się nadal w złej kondycji. Czy jednak rzeczywiście rok 2010 będzie złym czasem dla firm? Odpowiedzieć na to pytanie pozwoli analiza wyników naszych badań.
I. Prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej kraju w 2010 roku

Powyższy wykres dowodzi, że polscy przedsiębiorcy, w większości spodziewają poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Tylko nieco ponad 23 proc. ankietowanych spodziewa się dalszego pogorszenia stanu gospodarki. Większość z nich (46,6 proc.) spodziewa się „raczej” poprawy, nie widząc szans na poprawę zdecydowaną. Ostrożny stopień optymizmu jest całkowicie zrozumiały, biorąc pod uwagę, że w I kwartale ubiegłego roku dynamika naszego PKB wyniosła zaledwie 0,8 proc. Ważne jest jednak, że oceny pozytywne w zdecydowany sposób przeważają nad pesymistycznymi – to dobry prognostyk w kontekście naszego rozwoju w tym roku.
Ciekawe wnioski płyną z analizy wyników badań przedsiębiorstw reprezentujących branżę przemysłową. W tej grupie firm przeważają opinie mówiące o tym, że nasza sytuacja gospodarcza się nie zmieni. Jednocześnie branża przemysłowa nie spodziewa się, nawet w najmniejszym stopniu, poprawy sytuacji. Takie prognozy, zapewne, wynikiem tego, iż kondycja przemysłu jest w znaczącej mierze uzależniona od eksportu. Tymczasem, nasi główni partnerzy handlowi w ubiegłym roku znaleźli się w recesji. Świeża pamięć o ubiegłorocznych kłopotach z eksportem, z pewnością studzi optymizm branży przemysłowej, i to pomimo prognoz mówiących o tegorocznej, dodatniej dynamice PKB naszych głównych partnerów handlowych.

 

1 2 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: