eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › KPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

KPP: polskie przedsiębiorstwa i ich plany na 2010r.

2010-03-19 12:56

Przeczytaj także: Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, lecz ostrożni


II. Prognozy dotyczące ogólnej sytuacji przedsiębiorstw

Większość ankietowanych uważa, że sytuacja ich przedsiębiorstw w bieżącym roku będzie stabilna. Jednocześnie tyle samo oceniło, że sytuacja ich firm poprawi się. Takie wyniki mogą świadczyć o tym, że przedsiębiorcy nadal są niepewni perspektyw rozwoju. Z pewnością jest to czynnik, który wstrzymuje decyzje dotyczące podejmowania inwestycji, czy też zatrudniania pracowników.Trzeba dodać, że aż co piąty przedsiębiorca spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji. Te firmy należy uznać za podmioty zagrożone – pesymistyczne prognozy, w okresie, poprawiającej się koniunktury pozwala wysnuć takie wnioski.
Większy optymizm wykazują przedsiębiorcy, którzy posiadają swoją siedzibę w dużych miastach. W tej grupie niemal połowa badanych spodziewa się poprawy swojej sytuacji. Złego obrotu wydarzeń obawia się jedynie nieco ponad 13 proc. ankietowanych. Taki stan rzeczy jest wynikiem generalnie lepszej kondycji firm działających w większych ośrodkach. Większe miasto to więcej potencjalnych kontrahentów, większa liczba potencjalnych klientów, niższe koszty transportu.
III. Wpływ niesprzyjającej koniunktury na strategię działania firm w 2010 roku

Jak pokazują wyniki badania pochodna kryzysu finansowego, jaką jest osłabienie koniunktury wpływa na strategię działania wyraźnej większości przedsiębiorstw. Aż w co trzeciej firmie ten wpływ jest „znaczny”. Oznacza to, że działalność przedsiębiorstw w bieżącym roku nadal jest determinowana przez ostatni trudny okres w naszej gospodarce. Jest to zjawisko normalne. Po okresie spowolnienia gospodarczego z lat 2000 – 2001 okres wychodzenia ze spowolnienia przez firmy trwał przeważnie około 2 lat.
Wpływ spowolnienia gospodarczego na strategię działania w roku bieżącym jest szczególnie widoczny w przedsiębiorstwach o małym i średnim poziomie zatrudnienia. Tegoroczna działalność ponad 90 proc. badanych przedsiębiorstw zaliczających się do tej grupy będzie determinowana przez słabszą koniunkturę. Taka konkluzja stoi w sprzeczności z tezą, iż MSP w mniejszym stopniu odczuły kryzys (co tłumaczono ich mniejszym uzależnieniem od zewnętrznych źródeł finansowania). Firmy o mniejszym zatrudnieniu z jednej strony mogą bardziej elastycznie reagować na zachodzące procesy gospodarcze, jednak z drugiej strony ich niski potencjał kadrowy wydłuża czas wdrażania nowych projektów.

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: