eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport X 2009

Przetargi - raport X 2009

2009-11-17 14:12

Przeczytaj także: Przetargi publiczne 2009: mniej zamówień niż rok temu


W dziesiątym miesiącu bieżącego roku na 13 tys. 232 opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o zamówieniu publicznym, na prace budowlane przypadało zaledwie 3 tys. 753 ogłoszeń (28,4 procent ogólnego wolumenu zamówień o ZP w październiku), na dostawy towarów 5 tys. 524 (41,7 procent październikowych ogłoszeń) zaś na dostawy usług - 3 tys. 955 ogłoszeń (niemal 30 procent ogłoszeń o ZP w październiku).



- Większość prac budowlanych czy remontowych charakteryzuje się dość znaczną sezonowością. Wykonywanie ich w zimie na ogół bywa trudniejsze, więc i kosztowniejsze, a czasami nawet niemożliwe. Dlatego też spada względny udział zamówień na prace tego typu w ogólnej liczbie ogłoszeń o zamówienia publiczne - wyjaśnia Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl.

Przetarg prawie zawsze nieograniczony

Spośród wszystkich opublikowanych w październiku 2009 roku w serwisie przetargi.eGospodarka.pl przetargów, najczęściej przez zgłaszających był wybierany tryb przetargu nieograniczonego. Na tę formę obsługi zamówienia publicznego zdecydowano się aż w 98,97 procentach ogłoszeń o zamówieniu publicznym (13 tys. 88 zamówień). Pozostałe dopuszczalne prawem formy - przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę oraz licytacja elektroniczna - zostały zastosowane w pomijalnie małej liczbie przypadków. Na przetarg ograniczony zamawiający zdecydowali się zaledwie w 0,56 proc. przypadków (74 ogłoszenia o zamówieniu publicznym).
Liczby te nie powinny dziwić - przetarg nieograniczony ma wśród urzędników opinię "najczystszej" formy, bo jest otwarty, przejrzysty, jawny. Ta forma realizacja ZP jest też najczęściej i najdokładniej omawiana na szkoleniach dla osób odpowiedzialnych w instytucjach publicznych za zamówienia. Jest to dla urzędników forma "bezpieczna" - poprawnie przeprowadzone przetargi nieograniczone trudniej jest podważyć lub oprotestować. Mniejsze jest - przynajmniej teoretycznie - również ryzyko korupcji. To tryb wygodny zarówno dla urzędników jak i większości przedsiębiorców.

Stolica naturalnym liderem

Najczęściej jako miejsce wykonywania prac czy dostaw towarów oraz usług w ramach zamówień publicznych występuje Warszawa. Nie powinno to dziwić, gdyż to właśnie w stolicy ma swoje siedziby najwięcej instytucji publicznych.
W październiku instytucje zlokalizowane w Warszawie ogłosiły 1 tys. 256 przetargów, o 163 więcej niż we wrześniu. Kolejne w rankingu są duże miasta wojewódzkie - Kraków (tamtejsze instytucje ogłosiły w październiku 468 przetargów), Poznań (370 przetargów), Wrocław (337 przetargów), Katowice (324 przetargi), Łódź (257), Rzeszów (248), Gdańsk (223), Szczecin (215 przetargów ogłoszonych w październiku), Bydgoszcz (186), Lublin (172), Olsztyn (159), Białystok (156), Kielce (149), Opole i Toruń (w obu miastach po 121 przetargów).
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: