eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IX 2009

Przetargi - raport IX 2009

2009-10-09 11:11

Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019


"Budowlanka" w odwrocie, w przeciwieństwie do dostaw

Spośród 13.304 ogłoszonych we wrześniu przetargów, dostępnych w serwisie www.przetargi.eGospodarka.pl, największa część - aż 5.523 - przypada na roboty budowlane. Kolejne miejsce zajmują dostawy towarów - 4.654 ogłoszeń oraz usług - 3.127 ogłoszeń. Pomimo wiodącej pozycji pod względem liczebności, przetargi na prace budowlane zanotowały najmniejszą dynamikę przyrostu względem sierpnia, bo zaledwie o 2,26 procent. Najbardziej wzrosła liczba przetargów na dostawę towarów - bo aż o 30,15 procent. Liczebność zamówień na usługi we wrześniu wzrosła o 10,77 proc. względem miesiąca poprzedniego.

- Przyczyna tego zjawiska jest dość oczywista. Prace budowlane charakteryzują się dość dużą sezonowością, nadchodząca zima nie jest najlepszym czasem na prace budowlane czy remontowe, stąd też spadek zamówień z tego zakresu. Za to wspomniana wcześniej konieczność wykorzystania do końca środków budżetowych powoduje wzrost liczby zamówień na różne towary - wyjaśnia Ewa Stasik, Dyrektor Zarządzający eGospodarka.pl. - Dodatkowo, jak sądzę, nie bez znaczenia jest fakt budżetowego "zaciskania pasa". Prace budowlane, szczególnie z zakresu infrastruktury, są kosztowne, a przykręcenie kurka finansowego skutkuje na ogół zamrożeniem najkosztowniejszych inwestycji, czyli właśnie budowlanych. Przy ograniczeniach finansowych, większy udział w ogólnej puli zyskują zamówienia związane z bieżącym funkcjonowaniem instytucji budżetowych, czyli zamówienia na towary i usługi - uzupełnia Ewa Stasik.

Niemal wyłącznie nieograniczone

Spośród wszystkich ogłoszonych we wrześniu 2009 przetargów, najczęściej był wybierany tryb przetargu nieograniczonego. Na tę formę obsługi zamówienia publicznego zdecydowano się aż w 13.156 przypadkach. Pozostałe dopuszczalne prawem formy - przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę oraz licytacja elektroniczna - zostały zastosowane w pomijalnie małej liczbie przypadków. Najczęstszą formą - poza przetargiem nieograniczonym - był przetarg ograniczony, który był wybranym trybem w niemal stu zamówieniach.



- Osoby odpowiedzialne za zamówienia wybierają na ogół standardowy tryb postępowania. Przetarg nieograniczony ma wśród urzędników opinię "najczystszej" formy, bo jest otwarty, przejrzysty, jawny. Taką formę rzadko podważają instytucje nadzorujące czy założycielskie. To tryb wygodny zarówno dla urzędników jak i większości przedsiębiorców – tłumaczy Ewa Stasik.
Przeczytaj także: Przetargi - raport I kw. 2019 Przetargi - raport I kw. 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: