eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Luka w Adobe Flash: atak trojana w PDF

Luka w Adobe Flash: atak trojana w PDF

2009-07-24 13:16

Firma Symantec poinformowała o wykryciu nowego konia trojańskiego o nazwie Trojan.Pidief.G. Eksperci z firmy Symantec dotarli do zainfekowanego dokumentu w formacie PDF, który po otworzeniu ładuje złośliwy kod na dysk komputera, a następnie go wykonuje.

Przeczytaj także: Luka w zabezpieczeniach Adobe Flash

Co ciekawe PDF nie wykorzystuje luki w oprogramowaniu Adobe Acrobat, lecz w technologii Adobe Flash. W laboratoriach firmy Symantec ustalono, że złośliwy kod w tej wersji próbuje wykorzystać mechanizm „tylnich drzwi”, aby połączyć się z wybranymi serwerami internetowymi.

Wg ekspertów problem z wykorzystaniem luki w programie Adobe Flash jest jeszcze bardziej poważny. „Większość luk ogranicza się do wybranego produktu, konkretnej przeglądarki czy systemu operacyjnego. Rzadko dotyczy wielu platform i produktów jednocześnie. Flash działa we wszystkich popularnych przeglądarkach i jest również dostępny w formacie dokumentów typu PDF. Jest również w dużej mierze niezależny od systemu operacyjnego. Technologia ta stała się integralną częścią stron internetowych – stała się tak powszechna, że większość użytkowników nawet jej nie zauważa” – komentuje Patrick Fitzgeral, ekspert firmy Symantec.

Firma Symantec skontaktowała się z Adobe w celu rozwiązania tego problemu i jednocześnie apeluje do użytkowników, aby zaktualizowali swoje programy ochronne o nowe definicje, a w przypadku zainstalowanego systemu Windows Vista – aby uruchomili mechanizm UAC.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: