eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia II kw. 2009

Perspektywy zatrudnienia II kw. 2009

2009-03-13 13:20

Manpower Polska ogłosił, że pracodawcy wykazują umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o zatrudnianie nowych pracowników w II kwartale 2009 r. Na podstawie deklaracji reprezentatywnej grupy polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +6%. Oznacza to, że 16% pracodawców w Polsce planuje zwiększenie zatrudnienia całkowitego, 10% pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 69% badanych szacuje brak zmian personalnych w II kwartale br.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

W ujęciu rok do roku, o 17 punktów procentowych spadła liczba pracodawców, którzy przewidują wzrost zatrudnienia oraz o 7 punktów procentowych wzrosła liczba pracodawców planujących redukować zatrudnienie. Prognoza netto zatrudnienia dla II kwartału 2008 r. wynosiła 30%, 33% pracodawców planowało wzrost zatrudnienia, 3% redukcję etatów.

„Czekaliśmy z niecierpliwością na wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla II kwartału 2009 r. To pierwszy raz, kiedy dysponujemy porównaniami rok do roku, które dają możliwość zaobserwowania skali zmian, jakim poddał się rynek pracy w tym czasie”, tłumaczy Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Prognoza netto zatrudnienia dla Polski wskazuje na kontynuację pozytywnego trendu na lokalnym rynku pracy, mimo że jest o 6 punktów procentowych niższa niż w I kwartale 2009 r. i o 24 punkty niższa niż w II kwartale 2008 r. Polscy pracodawcy są najbardziej optymistyczni, jeśli chodzi o plany zatrudniania nowych pracowników spośród wszystkich 16 krajów w Europie”, dodaje Iwona Janas.

Mimo że prognozy netto zatrudnienia dla wszystkich sektorów są mniej optymistyczne niż przed rokiem i przed kwartałem, nadal wskazują, że osoby poszukujące pracy mają szansę na jej znalezienie. Wzrost zatrudnienia deklaruje najwięcej pracodawców z sektora Budownictwo (+18%), Restauracje/ Hotele (+14%), Instytucje sektora publicznego (+13%) i Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+9%). Pracodawcy z sektorów Budownictwo, Instytucje sektora publicznego i Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi są mniej optymistyczni zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. Prognoza netto zatrudnienia dla sektora Produkcja przemysłowa jest pesymistyczna i osiąga ujemny wynik na poziomie -12%. W ujęciu kwartalnym nastąpił w tym sektorze znaczący spadek o 18 punktów procentowych. W porównaniu rocznym nastąpiło obniżenie prognozy netto zatrudnienia o 41 punktów procentowych i jest to największy odnotowany spadek w tym okresie. Pracodawcy ze wszystkich sektorów wykazują mniejszy optymizm niż przed rokiem.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: