eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa I 2009

Koniunktura przemysłowa I 2009

2009-01-23 00:08

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XII 2008


Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są zróżnicowane. Na najniższym poziomie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się dla branży pojazdy samochodowe – minus 7 (przed miesiącem minus 5). W branży żywnościowej wskaźnik wynosi minus 3 (minus 11 w grudniu), w branży włókno, odzież, obuwie – plus 6 (w ubiegłym miesiącu minus 8). Dla branży gospodarstwo domowe wskaźnik ogólnego klimatu kształtuje się na poziomie plus 11 (przed miesiącem plus 14).

W styczniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują spadek bieżącej sprzedaży na poziomie z grudnia. Oceny bieżącej sytuacji finansowej są pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych przed miesiącem. Prognozy na najbliższe miesiące wskazują na większe niż przewidywano w grudniu ograniczenia sprzedaży. Utrzymują się negatywne prognozy dotyczące sytuacji finansowej. Nadmierne zapasy towarów mogą być powodem dalszego znacznego ograniczenia zamówień u dostawców. W styczniu zgłaszany jest niewielki wzrost cen pojazdów samochodowych, w najbliższych miesiącach może być on szybszy niż przewidywano w grudniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują dalsze zmniejszanie zatrudnienia.

W styczniu badane przedsiębiorstwa odnotowują niewielki wzrost sprzedaży żywności. Mimo to ich sytuacja finansowa jest nadal niezadowalająca, choć w mniejszym stopniu niż sygnalizowano przed miesiącem. Zwiększa się nieco nadmierny stan zapasów towarów. Prognozy dotyczące sprzedaży na najbliższe trzy miesiące są znacznie gorsze od formułowanych przed miesiącem. Mimo to przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne od prognoz formułowanych w grudniu. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana bardziej niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżących i przyszłych cen żywności może być nieco wolniejszy od deklarowanego w grudniu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują niewielkie zmniejszenie zatrudnienia.

W branży włókno, odzież, obuwie przedsiębiorcy sygnalizują w styczniu znaczny wzrost bieżącej sprzedaży. Odpowiednie prognozy są mniej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zmniejsza się również pesymizm ocen bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej. Poziom nadmiernych zapasów towarów jest niższy niż przed miesiącem. W konsekwencji ograniczenia ilości towarów zamawianych u dostawców mogą być znacząco mniejsze niż przewidywano w grudniu. W styczniu przedsiębiorstwa zgłaszają nieco szybszy niż w ubiegłym miesiącu spadek bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują niewielki wzrost zatrudnienia.

W jednostkach branży gospodarstwo domowe odnotowuje się wzrost bieżącej sprzedaży towarów, nieco szybszy niż przed miesiącem. Mimo to sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest oceniana niekorzystnie. Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne i znacznie gorsze od formułowanych przed miesiącem. Zwiększają się nadmierne zapasy towarów. W konsekwencji zamówienia u dostawców mogą być znacznie bardziej ograniczane. Bieżące ceny nieznacznie spadają. W najbliższych trzech miesiącach ceny mogą rosnąć wolniej niż przewidywano w grudniu. Planowany jest wzrost zatrudnienia.

Spośród badanych jednostek 4,4% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,9% przed miesiącem, 4,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w styczniu br. 69%, w grudniu ub.r. 71%, a w styczniu 2008 r. – 72% przedsiębiorstw), kosztami zatrudnienia (59% w styczniu br., 62% w grudniu ub.r., 64% w styczniu 2008 r.) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (53% w styczniu br., 54% w grudniu i styczniu 2008 r.). W porównaniu ze styczniem ub. roku najbardziej wzrosło odczuwanie bariery związanej z trudnościami w rozrachunkach z kontrahentami (z 13% do 18%), niedostatecznym popytem (z 33% do 39%) oraz z wysokością odsetek bankowych (z 12% do 17%).

Najczęściej wybieranymi źródłami finansowania środków obrotowych są fundusze własne, które wybiera 65% przedsiębiorstw (przed rokiem 70%). Kredyt bankowy wykorzystuje 33% przedsiębiorstw (28% w styczniu 2008 r.), kredyt kupiecki 26% (przed rokiem – 25% jednostek).

poprzednia  

1 ... 3 4 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: