eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2008

Koniunktura przemysłowa XII 2008

2008-12-26 00:10

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. Na nastroje przedsiębiorców wpływają bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2008

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w grudniu negatywne, gorsze niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich czterech lat. Spowodowane jest to niekorzystnymi ocenami bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w grudniu oceniany jest pesymistycznie, gorzej niż w listopadzie i analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Wpływają na to negatywne oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

W grudniu w większości badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest optymistycznie, choć mniej korzystnie niż w poprzednim miesiącu. Jedynie przedsiębiorstwa usługowe z sekcji hotele i restauracje oceniają koniunkturę negatywnie (po raz pierwszy od lutego 2006 r.). Najkorzystniejsze, choć mniej optymistyczne niż w listopadzie br. oceny koniunktury sygnalizują firmy z sekcji pośrednictwo finansowe.

1. Przetwórstwo przemysłowe

W grudniu ogólny klimat koniunktury jest oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie (minus 10 wobec minus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 26% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i – w mniejszym stopniu – krajowego portfela zamówień. Maleje bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się dalsze zmniejszenie portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów zwiększają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w listopadzie. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Można spodziewać się spadku cen.

W grudniu przedsiębiorcy prowadzący działalność w większości działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pogorszenie ocen koniunktury. Mimo to korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru (plus 12 – spadek o 6 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 5 – spadek o 3 punkty), wyrobów chemicznych (plus 3 – spadek o 7 punktów) oraz prowadzący działalność wydawniczą i poligraficzną (plus 3 – spadek o 5 punktów). Na najniższym, negatywnym poziomie swoją koniunkturę oceniają producenci: metali (minus 38 – spadek o 18 punktów), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 29 – spadek o 10 punktów), wyrobów z drewna (minus 25 – spadek o 12 punktów), wyrobów włókienniczych (minus 24 – spadek o 8 punktów), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (minus 22 – spadek o 11 punktów), wyrobów z pozostałych surowców niemetalicznych (minus 16 – spadek o 13 punktów), metalowych wyrobów gotowych (minus 15 – spadek o 12 punktów).

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w grudniu oceniają swoją koniunkturę nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem. Wpływają na to pesymistyczne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie przewidywania są mniej optymistyczne od prognoz z listopada. Stan zapasów wyrobów gotowych jest nieznacznie większy od określanego przez przedsiębiorców jako wystarczający. Utrzymujące się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów powodują, że przedsiębiorcy z nieco większymi trudnościami regulują bieżące zobowiązania finansowe. Na najbliższe miesiące dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują dalsze pogorszenie swojej sytuacji finansowej. Również redukcje zatrudnienia mogą być bardziej znaczące. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą nieznacznie rosnąć, w tempie zbliżonym do prognozowanego w listopadzie.

Producenci wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę mniej optymistycznie niż w listopadzie. Spowodowane to jest bardzo negatywnymi ocenami bieżącego portfela zamówień i produkcji przy ostrożniejszych niż w ubiegłym miesiącu przewidywaniach w tym zakresie. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za nadmierny. Mimo zmniejszenia opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem oceniają swoje możliwości terminowego regulowania zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej są negatywne. Przedsiębiorcy zamierzają nadal zmniejszać zatrudnienie. Ceny wyrobów chemicznych mogą nieznacznie wzrosnąć.

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: