eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zakup nieruchomości: pośrednicy za drodzy

Zakup nieruchomości: pośrednicy za drodzy

2009-01-22 13:58

Zakup nieruchomości: pośrednicy za drodzy

Dlaczego nie zamierza Pan(i) skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Metrohouse S.A. zlecił instytutowi badawczemu Millward Brown SMG/KRC przeprowadzenie badań dotyczących korzystania z biur nieruchomości. Wyniki badań wskazują, że podstawową barierą kontaktu z agentem jest wysokość pobieranego przez niego wynagrodzenia za usługę.

Przeczytaj także: Pośrednicy nieruchomości wciąż niedoceniani

Ankietowanym, którzy wcześniej zadeklarowali, że nie zamierzają skorzystać z usług biura pośrednictwa zadano dodatkowe pytanie o przyczynę swojej decyzji. Aż 45% z nich stwierdziło, że brak zainteresowania usługami jest spowodowany zbyt wysoką prowizją wypłacaną przy transakcji pośrednikowi.

Obecnie na rynku standardowe wynagrodzenie pobierane od kupującego wynosi od 2,5% do 2,9% ceny nabywanej nieruchomości + VAT. Zdarzają się jednak biura pośrednictwa, które wprowadzają nowe standardy.

fot. mat. prasowe

Dlaczego nie zamierza Pan(i) skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości?

Dlaczego nie zamierza Pan(i) skorzystać z pośrednictwa agencji nieruchomości?


Druga duża grupa ankietowanych (40%) przyznaje, że samodzielnie potrafi przeprowadzić transakcję na rynku. „Jest to wysoki odsetek, który z jednej strony świadczy o dużej wierze we własne możliwości, a z drugiej podtrzymuje stereotypy o niewielkim stopniu skomplikowania transakcji”, mówi Marcin Jańczuk z Metrohouse. Rzeczywistość jest jednak odmienna – minęły już czasy, gdy do sprzedaży potrzebne było zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej. Zmienia się prawo, podatki, a nawet formy promowania nieruchomości. Ktoś, kto na bieżąco nie śledzi rynku i nie zna jego mechanizmów może mieć problemy z przejściem przez cały cykl począwszy od eksponowania oferty na rynku, aż do przekazania nieruchomości nowemu właścicielowi.

8% ankietowanych , którzy nie zamierzają skorzystać z biura nieruchomości nie ma zaufania do biur nieruchomości, a 7% kupuje mieszkanie z rynku pierwotnego bezpośrednio od dewelopera, choć należy dodać, że pośrednicy, którzy sprzedają ofertę dewelopera nie pobierają od klienta dodatkowej prowizji.

Z badań wynika, że 32% ankietowanych, którzy biorą pod uwagę skorzystanie z usług pośrednika nie chciałoby zapłacić więcej niż 1% prowizji, natomiast jeszcze liczniejsza grupa (39%) liczy na wynagrodzenie dla pośrednika zawarte w przedziale 1-3%. Zaledwie w sumie 8% zadeklarowało, że mogłoby zapłacić za usługę od 4 do 7%. Jednak 8% ankietowanych nie zamierza płacić w ogóle za usługę pośrednictwa.

fot. mat. prasowe

Jaki procent wartości nieruchomości był(a)by Pan(i) skłonny(a) zapłacić za ważne dla Pan(i) usługi a

Jaki procent wartości nieruchomości był(a)by Pan(i) skłonny(a) zapłacić za ważne dla Pan(i) usługi agencji nieruchomości?

Informacje o badaniu
Badania przeprowadzone na zlecenie Metrohouse przez Millward Brown SMG/KRC na podstawie ponad 1500 ankiet telefonicznych i wywiadów face-to-face z osobami w wieku 25-65 lat z Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Poznania i Wrocławia.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: