eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek mieszkaniowy 2008

Polski rynek mieszkaniowy 2008

2009-01-07 14:04

Przeczytaj także: Polski rynek mieszkaniowy 2007


Wymarzony domek pod miastem i małe mieszkanka z drugiej ręki

Firma Nowy Adres SA podała, że mimo usilnego forsowania przez deweloperów szeregowych segmentów i bliźniaków – których po prostu można zmieścić więcej na działkach budowlanych – dom wolnostojący pozostaje najczęstszym wyborem Polaków. Wśród osób, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy kupiły lub wybudowały dom, 71 proc. postawiło na domy wolnostojące, a na bliźniaki i segmenty szeregowe odpowiednio 16 i 11 proc. Nie przeszkadza nam również mieszkanie pod miastem – co prawda 56 proc. kupionych w ubiegłym roku nieruchomości było usytuowanych w mieście, ale co czwarta jest usytuowana na obrzeżach miasta, a co piąta – z dala od niego.

Jeśli chodzi o wielkości kupowanych mieszkań, z raportu wynika, że najprawdopodobniej ze względu na wysokie ceny najpopularniejsze pozostają lokale małe i średnie – aż 69 proc. kupionych w 2008 r. mieszkań było mniejszych niż 60 m kw. Średnia wielkość kupionego w mieście lokalu mieszkalnego wyniosła 55,9 m kw. W przypadku segmentu domów dominowały metraże średnie - przeciętna wielkość kupionego lub wybudowanego domu wyniosła w 2008 r. 161 m kw.

"Tegoroczna edycja badań potwierdziła wnioski z zeszłego roku, że największym marzeniem Polaków jest własny, wolnostojący dom pod miastem. Ceny mieszkań w największych aglomeracjach naszego kraju osiągnęły w ostatnich dwóch latach tak wysoki poziom, że wizja własnego, niewielkiego domu w umiarkowanej odległości od miasta stała się realna za nawet mniejsze pieniądze, niż kosztowałoby średniej wielkości mieszkanie w śródmieściu. Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli sobie na to pozwolić, szukali głównie małych mieszkań na rynku wtórnym. Dowodem na to jest również średnia kwota, jaką Polacy wydawali w 2008 r. na zakup lub budowę nieruchomości – przeciętnie wydawali na ten cel około 415 tys. zł. Pustki w biurach sprzedaży deweloperów biorą się po prostu z wygórowanych cen nowych lokali - nasi rodacy nie mogąc w nich znaleźć produktów na swoją kieszeń, szukają ich z powodzeniem na rynku wtórnym czy budując domy we własnym zakresie" – komentuje wyniki raportu Katarzyna Cyprynowska, prezes zarządu firmy Nowy Adres i współautorka badań.

Informacje o badaniu
Raport „Polski Rynek Mieszkaniowy 2008 - Popyt i preferencje nabywców” został opracowany przez firmę Nowy Adres S.A. (dawniej The Report Sp. z o.o.) przy współpracy z instytutem badawczym Millward Brown SMG/KRC. Pierwsza część badania dotycząca potencjału rynku mieszkaniowego w 5 aglomeracjach Polski: krakowskiej, poznańskiej, trójmiejskiej, warszawskiej i wrocławskiej została przeprowadzona metodą CATI (wywiady telefoniczne) na próbie N=1526 respondentów. Druga część raportu dotyczy szczegółowych preferencji nabywców na rynku mieszkaniowym i została przeprowadzona na próbie N=1500 metodą PAPI (wywiady w domu respondenta).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: