eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja mieszkaniowa w Polsce III 2011

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce III 2011

2011-04-17 00:22

Sytuacja mieszkaniowa w Polsce III 2011

Średnia cena mieszkania w siedmiu głownych miastach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Trzy miesiące to w sumie krótki okres w aspekcie szeroko rozumianego rynku nieruchomości. Jeśli jednak systematycznie go śledzimy, to jest to czas, który daje nam pewne sygnały o stanie koniunktury. O ile słowo koniunktura kojarzy się z czymś pozytywnym - dobrym okresem na rynku, o tyle obecne realia rynkowe są niełatwe do jednoznacznego zinterpretowania. W zasadzie z taką trudnością mamy do czynienia zawsze, poza typową bessą lub hossą. Bo jak określić sytuację, w której mieszkania sprzedają się bardzo dobrze (np. w Warszawie prawie 1.000 mieszkań sprzedanych w marcu) oraz w której ceny są coraz niższe?

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości: w końcu ożywienie?

Obecnie klienci chętnie nabywają nowe lokale. Sprzyja temu dostosowanie oferty deweloperów do oczekiwań kupujących. Nie brakuje projektów w standardzie popularnym, w których struktura mieszkań oparta jest o mieszkania dwupokojowe i niewielkie lokale trzypokojowe. Ponadto – zgodnie z preferencjami klientów – metraże oferowanych mieszkań są niewygórowane, a wykończenie części wspólnych jest skromne. Co najważniejsze, ceny mieszkań zarówno w ujęciu za mkw., jak również biorąc pod uwagę cenę całkowitą są dość dobrze dostosowane do możliwości finansowych klientów.

Warto zwrócić uwagę na rosnące zaufanie nabywców mieszkań do deweloperów. Nikogo już nie dziwi wyprzedanie znacznej części oferty na tak zwanym etapie „dziury w ziemi”. Przy odpowiedniej cenie i strukturze mieszkań w wielu inwestycjach można zauważyć wysokie tempo sprzedaży lokali. Jeżeli dodatkowo lokalizacja projektu jest atrakcyjna, a deweloper jest rozpoznawalny na lokalnym rynku, to istnieje znacząca szansa na powodzenie projektu. W marcu wraz z nastaniem odpowiednich warunków pogodowych pojawiło się w sprzedaży wiele nowych projektów. Często są to inwestycje w średniej skali lub etapy dużych osiedli. Kameralne projekty zaplanowane w centralnych dzielnicach miast, często jako tak zwane „plomby” wciąż czekają na realizację. Oznacza to dalszy wzrost znaczenia dużych wieloetapowych projektów w standardzie popularnym. Przekłada się to na dalszy rozwój okolic podmiejskich jak Chełm w Gdańsku czy Krzyki i Fabryczna we Wrocławiu. Przy odpowiednim rozwoju infrastruktury drogowej i handlowej wymienione obszary podobnie jak warszawski Wilanów stają się coraz bardziej atrakcyjne dla poszukujących mieszkania.

fot. mat. prasowe

Średnia cena mieszkania w siedmiu głownych miastach

Średnia cena mieszkania w siedmiu głownych miastach

Najdobitniej o korzystnej sytuacji na rynku świadczy dla przykładu blisko tysiąc mieszkań sprzedanych na rynku pierwotnym w Warszawie w marcu br. Równocześnie realizacja mniej atrakcyjnych projektów jest wciąż wstrzymywana z uwagi na znaczącą podaż na rynku warszawskim, sięgającą niespełna 17 tysięcy jednostek. Początek wiosny na rynku pierwotnym nieruchomości jest udany. Również w kolejnych miesiącach należy się spodziewać dużego zainteresowania nowymi projektami. Jednocześnie przy znacznej podaży nowych mieszkań, niektóre zaplanowane inwestycje nie będą na razie wprowadzane na rynek.

Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w siedmiu głównych miastach w Polsce na koniec marca 2011 roku sięgała 7.143 zł/mkw. i była o około 1,1% niższa od cen odnotowanych na koniec lutego 2011. Średnia cena oferty obniża się systematycznie od początku roku 2009 i jest wynikiem jednego niezmiennego czynnika – wprowadzania do oferty coraz większej liczby mieszkań tanich, produkowanych w segmencie popularnym. Natomiast średnia cena mieszkań sprzedanych zatrzymała się w tym miesiącu na poziomie lutowym. Tu stabilizacja może być tylko chwilowa, po utrzymywaniu się średniej dla siedmiu głównych miast w okolicy 7 tys. zł/mkw. Od przełomu roku mieszkania są kupowane coraz taniej, aż do okolic 6.700 zł/mkw w lutym i marcu. Zmniejszyła się nieco rozbieżność pomiędzy omawianymi wskaźnikami: -6,2% różnicy.

fot. mat. prasowe

Sytuacja cenowa w poszczególnych miastach

Sytuacja cenowa w poszczególnych miastach


W marcu 2011 odnotowaliśmy spadek rozbieżności pomiędzy średnią ofertą a średnią ceną mieszkań sprzedanych. Wynika to wyłącznie z ciągłego dopasowywania się deweloperów do rynku. Na rynku polskim możemy obecnie wybierać spośród ofert, które średnio kosztują 7.143 zł za metr kwadratowy – jest to najniższa wartość od czasów sprzed kryzysu. Dzięki temu, że kolejne inwestycje wprowadzane na rynek są coraz tańsze, także klienci wybierają to, co odpowiada im najbardziej. A najchętniej kupują tanio. Widać to szczególnie w ostatnich pięciu miesiącach, po których kupujemy o niecałe 5% tańszy metr kwadratowy mieszkania (spadek z ok. 7 tys. zł w listopadzie 2010 do 6,7 tys. zł w marcu 2011). Wciąż duża rozpiętość pomiędzy oczekiwaniami klientów i deweloperów ma miejsce w Trójmieście – znów kilkunastoprocentowy (-12,9%) dystans.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: