eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Konkurencyjność firmy w warunkach Internetu

Konkurencyjność firmy w warunkach Internetu

2008-12-30 13:23

Przeczytaj także: KPP: koszty pracy obniżają konkurencyjność


Technologie informacyjne i komunikacyjne ICTs są szczególnym narzędziem. Dzięki swojej taniości, możliwej szybkości przekazu i wysokiej jakości, mają potencjał dotarcia do większej liczby ludzi niż tradycyjne środki przekazu, a w konsekwencji wiele zdarzeń i czynności jest mniej uzależnionych od położenia geograficznego oraz dzielącej je fizycznej odległości. ICTs generują zmiany na rynku, w sektorze prywatnym i publicznym, redukują koszty transakcyjne, zmieniają struktury rynku oraz instytucji, pozwalają na efektywne wykorzystanie ludzkich umiejętności, podnoszą wartość kapitału ludzkiego, ucieleśniają ogrom wiedzy, która może być użyta — zarówno w celu manipulacji, jak i uprawomocnienia członków społeczeństwa — na szczeblu lokalnym, krajowym i globalnym.

Nowe technologie wyzwalają społeczeństwa z „tyranii” odległości i dają praktycznie nieograniczone możliwości komunikacji bez względu na położenie geograficzne. Łatwo i szybko przenikają każdą dziedzinę życia społeczno-ekonomicznego, co sprzyja tworzeniu wielostronnych powiązań między uczestnikami procesów rynkowych, dzięki czemu — poprzez większą liczbę realizowanych transakcji — uzyskują oni możliwość realizowania wyższych zysków. Umożliwiają szybki przepływ wiedzy oraz informacji pomiędzy jednostkami bez względu na ich położenie geograficzne. Dostęp do wiedzy i informacji staje się nieograniczony dla każdego (przynajmniej teoretycznie). Dzięki ICTs wiedza i informacja stają się globalne.

Nowe formy przekazu często mają charakter niskiego kosztu, co jest często czynnikiem decydującym o możliwości ich aplikacji w krajach rozwijających się. ICTs to narzędzie, które — prawidłowo użyte — staje się drogą do szybkiego i zrównoważonego rozwoju, a przez to daje możliwości wyższych zdolności konkurowania gospodarek między sobą. Analizując wpływ ICTs na poprawę konkurencyjności gospodarek, należy pamiętać, że konkurencyjność nie jest prostą pochodną rozwoju technologii. Same technologie nie zmieniają społeczeństwa czy też gospodarki, ale dopiero zdolność ich zaadaptowania i wykorzystania przez społeczeństwo czyni je narzędziem, które poprawia konkurencyjność.

Zdolność i sposób ich wykorzystania. Nie zaś planowany efekt. Na tym polega konkurencyjność w czasach internetu. Na tym polega konkurencyjność w XXI wieku.

Jeśli tego nie rozumiesz, to długo nie pociągniesz w tej atmosferze. Tu bowiem nie ma miejsca na przestarzałe myślenie.

fot. mat. prasowe




Więcej ciekawych informacji na temat konkurencyjności na różnych poziomach gospodarczych znajdziesz w książce „Konkurencyjność. Poziom makro, mezo i mikro” N. Daszkiewicz (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008). Aby ją kupić, wejdź do księgarni www.ksiegarnia.pwn.pl i wpisz w pole wyszukiwarki tytuł książki. Wykorzystanie, skróty i uzupełnienia za zgodą Wydawcy.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: