eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Samochody używane XI 2008

Samochody używane XI 2008

2008-12-21 01:10

W listopadzie import samochodów używanych z krajów Unii i spoza UE wyniósł niespełna 65 tysięcy sztuk - podał Instytut Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar, powołując się na dane Ministerstwa Finansów. To najmniejszy wynik nie tylko od początku bieżącego roku, ale od kwietnia 2006 roku. Liczba sprowadzonych do Polski samochodów osobowych od początku roku przekroczyła milion sztuk.

Przeczytaj także: Samochody używane X 2008

W drugim kwartale roku indywidualny import samochodów oscylował wokół 100 tys. sztuk miesięcznie, a w lipcu osiągnął rekordową wielkość 127 tys. aut, jesień przyniosła jednak radykalną zmianę trendu. Według Wojciecha Drzewieckiego z IBRM Samar za obserwowany spadek odpowiada kilka czynników, a najważniejsze z nich to słabnąca złotówka, wzrost oprocentowania kredytów, wykorzystywanych do finansowania zakupu samochodów używanych i związane z tym obawy potencjalnych klientów przed zadłużaniem się w bankach. Napływające sygnały o pogłębiającym się kryzysie w różnych sektorach gospodarki powodują spadek optymizmu konsumentów, a tym samym - mniejszą chęć do czynienia poważniejszych zakupów.

Proporcjonalnie do spadku całego importu, zmniejszyła się liczba sprowadzonych do Polski samochodów spoza Unii. W listopadzie spoza UE przyjechało 2 tys. 547 aut, co stanowi 3,9 procent miesięcznego importu. Po jedenastu miesiącach roku import spoza Unii wyniósł 30.877 sztuk (3 procent zgłoszonych w izbach celnych aut).

Największą ilość sprowadzonych samochodów zarejestrowały izby celne w Poznaniu (149 tys. sztuk), Warszawie (111,7 tys. aut) i Katowicach (104,1 tys. aut).
Przeczytaj także: Samochody używane IX 2008 Samochody używane IX 2008

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: