eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2008

2008-10-31 03:35

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2008


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów uległy niewielkiej korekcie w dół. Sytuacja finansowa zarówno przedsiębiorstw jak i banków po okresie ponad dwuletniego boomu jest bardzo dobra. Przedsiębiorstwa osiągają wysoką rentowność i dysponują komfortem wysokiej płynności. Krajowe banki osiągnęły w pierwszym półroczu solidny wzrost aktywów i rekordowe zyski, podczas gdy banki na zachodzie w tym samym czasie liczyły już straty. Krajowy system finansowy jest jednak ściśle powiązany z rynkiem światowym przez bankowe powiązania kapitałowe i finansowanie pasywów na zagranicznych rynkach międzybankowych. Dlatego światowy kryzys finansowy może osłabić wewnętrzną stabilność krajowego systemu bankowego, co już obserwujemy jako paraliż płynności krajowego rynku międzybankowego. Bez energicznej interwencji banku centralnego grozi to załamaniem kredytu, a w konsekwencji przeniesieniem kryzysu na sektor przedsiębiorstw. Można mieć tylko nadzieję, że wysoka płynność w sektorze przedsiębiorstw oraz niski poziom monetyzacji zamortyzują potencjalne skutki takiego rozwoju sytuacji.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny w notowaniu kwartalnym uległ niewielkiemu obniżeniu o trzy punkty, a indeks roczny nawet poprawił się o jeden punkt. Równowaga makroekonomiczna gospodarki jak dotąd nie uległa pogorszeniu. Nadal maleje bezrobocie, deficyt budżetowy jest pod kontrolą, a inflacja przestała wzrastać i maleje. Niepokojąco rośnie jedynie deficyt obrotów bieżących, chociaż nie przekroczył jeszcze granicy alarmowej 5 proc. Należy się spodziewać, że ostatnie osłabienie złotówki i spodziewane osłabienie popytu krajowego przyhamuje dynamikę importu i złagodzi narastanie deficytu handlowego. Jednocześnie bank centralny posiada wystarczające rezerwy walutowe na pokrycie importu do pół roku.

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks oceny sytuacji politycznej zanotował kolejny niewielki spadek o dwa punkty w notowaniu kwartalnym i półrocznym, oraz o trzy punkty w notowaniu rocznym. Rosną obawy, czy bieżące konflikty na scenie politycznej nie osłabią skuteczności rządu w reagowaniu na aktualne wyzwania gospodarcze.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: