eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2008

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2008

2008-09-09 12:49

Manpower Polska ogłosił, że pracodawcy planują zwiększanie zatrudnienia w IV kwartale br. Na podstawie deklaracji reprezentatywnej grupy polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +19%. Wyniki badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia wskazują, że co czwarty pracodawca planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

Wzrost zatrudnienia deklaruje najwięcej pracodawców z sektora Budownictwo (+34%), Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (+32%) oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+29%), a wśród regionów, najwyższe prognozy przewidywane są dla regionu Południowo-Zachodniego (+25%) oraz Centralnego (+22%).

Mimo że prognozy pracodawców są mniej optymistyczne niż przed kwartałem, perspektywy dla osób szukających zatrudnienia nadal są pozytywne. Pracodawcy ze wszystkich badanych sektorów, oprócz sektora Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (-4%), deklarują zwiększanie zatrudnienia. Pomimo iż prognozy dla IV kwartału są najwyższe spośród wszystkich branż w sektorach Budownictwo oraz Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, pracodawcy reprezentujący te sektory wykazują mniejszy optymizm, jeśli chodzi o zatrudnienie nowych pracowników niż przed 3 miesiącami. Opierając się na ich deklaracjach odnotowano w tych sektorach spadki na poziomie, odpowiednio, 11% i 15%. Z kolei, prognoza netto zatrudnienia dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi poprawiła się o 2% w stosunku do minionego kwartału.

Pracodawcy ze wszystkich badanych regionów Polski oceniają plany wzrostu zatrudnienia w IV kwartale br. optymistycznie. Najwięcej pracodawców deklaruje zwiększenie zatrudnienia w regionie Południowo-Zachodnim (+25%) oraz Centralnym (+22%). W pozostałych 4 regionach przedsiębiorcy wydają się być bardziej ostrożni, jeśli chodzi o optymizm związany z zatrudnianiem nowych pracowników, jednak także planują zwiększanie zatrudnienia w najbliższym kwartale. W regionie Południowo-Zachodnim prognoza netto zatrudnienia obniżyła się w stosunku do minionego kwartału o 1, a w regionie Centralnym o 12 punktów procentowych.

„Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia pełni funkcję barometru polskiej gospodarki. Obserwujemy, że kilka sektorów dynamicznie rośnie, podczas gdy inne zwalniają tempo rozwoju w IV kwartale br.” zauważa Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Prognoza netto zatrudnienia dla Polski sugeruje pozytywny trend na polskim rynku pracy i wskazuje, że polscy pracodawcy są w grupie wykazującej się największym optymizmem co do zwiększania zatrudnienia spośród przedsiębiorców z 33 badanych krajów. Mimo że wartości są niższe niż przed kwartałem, prognoza nadal jest pomyślna. Konsultanci Manpower w ponad 30 miastach także w całym kraju cały czas obserwują duże zapotrzebowanie na pracowników”, dodaje Iwona Janas z Manpower.

Większość pracodawców w badaniu globalnym deklaruje zmniejszenie tempa zatrudnienia – w 25 krajach prognoza netto zatrudnienia jest niższa w porównaniu z III kwartałem br. Ze wszystkich badanych krajów, najbardziej optymistyczne plany na IV kwartał br. deklarują pracodawcy z Indii (+43%), Kostaryki i Peru (+29%). Na podstawie deklaracji pracodawców z Singapuru, Tajwanu, Kolumbii, Rumunii, Polski, Argentyny, Australii i Republiki Południowej Afryki ustalono prognozy netto zatrudnienia w przedziale 25% - 17%. Dla kontrastu, przedstawiciele firm badanych we Włoszech, w Irlandii i Hiszpanii planują zatrudnienie w najbliższym kwartale najmniej pozytywnie (odpowiednio -2%, -3%, - 5%). Pesymizm respondentów z Hiszpanii jest największy od 2003 r., czyli od kiedy badanie jest w tym kraju przyprowadzane.

W regionie Europa, Bliski Wschód, Afryka, pracodawcy ze wszystkich krajów, oprócz Włoch, Irlandii i Hiszpanii, planują zwiększenie zatrudnienia w IV kwartale br. Najbardziej optymistyczne prognozy są dla Rumunii (+21%), Polski (+19%) i Grecji (+12%) – krajów, które dołączyły do badania w II kwartale 2008 r. Prognozy dla Austrii, Belgii, Francji i Holandii pozostają na tym samym poziomie lub nieznacznie poprawiają się w stosunku do III kwartału 2008 r.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: