eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Strategia Rozwoju Kraju: ocena 2007 r.

Strategia Rozwoju Kraju: ocena 2007 r.

2008-09-09 13:53

W dniu 9 września 2008 r. Rada Ministrów zapoznała się z informacją o realizacji Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015 w 2007 r., przedłożoną przez ministra rozwoju regionalnego.

Przeczytaj także: Strategia Rozwoju Kraju - aktualizacja

Po pierwszym roku realizacji Strategii Rozwoju Kraju, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uznało, że jednym z ważniejszych zadań będzie kontynuacja działań służących uporządkowaniu systemu wdrażania przedsięwzięć o charakterze strategicznym, a także dalsze ograniczenie liczby dokumentów strategicznych oraz lepsze przyporządkowanie strategii sektorowych, pozostawionych do realizacji, do priorytetów SRK.

Ocenę wykonania SRK w 2007 r. utrudniała przede wszystkim duża liczba dokumentów strategicznych, a także brak wystarczających zależności i jasnych powiązań między nimi oraz czytelnych zasad finansowania. Od początku 2007 r. MRR, we współpracy z innymi resortami, podejmowało działania mające na celu zmniejszenie liczby dokumentów o charakterze strategicznym. Pod koniec 2006 r. obowiązywało ich 406, obecnie jest ich 192.

Resorty podejmowały jednak wiele działań, na podstawie obowiązujących dokumentów, które służyły realizacji SRK. Aby osiągnąć wzrost konkurencyjności i innowacyjności gospodarki, założony w SRK, doprowadzono m.in. do ograniczenia deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych w relacji do PKB. Przeprowadzano prywatyzację w sektorach: metalowym, surowców skalnych, farmacji, spożywczym, drzewnym, wydawnictw i poligrafii oraz transportowym. Przekształceniom własnościowym poddano 62 przedsiębiorstwa: skomercjalizowano 32 przedsiębiorstwa państwowe, wyrażono zgodę na prywatyzację bezpośrednią 20 podmiotów oraz nie sprzeciwiono się likwidacji 10 przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o programy infrastrukturalne, to umożliwiły one zwiększenie nakładów na budowę i przebudowę autostrad oraz budowę dróg ekspresowych oraz obwodnic. Przy udziale środków unijnych modernizowano linie kolejowe. Prowadzono też inwestycje w portach lotniczych polegające na budowie bądź przebudowie terminali w Warszawie, Katowicach i Krakowie. W rezultacie tych działań poprawiła się infrastruktura transportowa w kraju.

W efekcie realizacji przedsięwzięć o charakterze społecznym pod koniec 2007 r. działało w Polsce 55 centrów i 300 klubów integracji społecznej. Ponadto 2,5 tys. bezrobotnych kobiet po 50 roku życia uzyskało m.in. pomoc w uzupełnieniu kwalifikacji bądź otrzymało dotacje na podjęcie działalności gospodarczej. Wsparcie uzyskało ponad 100 tys. bezdomnych. Powstało 115 gminnych świetlic.

Przygotowano wiele spotkań informacyjnych oraz promujących SRK. Resort rozwoju regionalnego zorganizował cykl debat dotyczących przyszłości Polski, które wiązały się z wdrażaniem SRK. Z inicjatywy miesięcznika Forbes w każdym województwie odbyły się konferencje regionalne poświęcone m.in. możliwości realizacji projektów inwestycyjnych. W trakcie tych spotkań nawiązywano do głównych priorytetów SRK.

SRK jest podstawowym i nadrzędnym, wieloletnim dokumentem strategicznym rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Stanowi punkt odniesienia dla wszystkich działań podejmowanych przez rząd i jednostki samorządu terytorialnego, służących podniesieniu poziomu i jakości życia mieszkańców Polski. SRK jest realizowana głównie przez strategie sektorowe oraz krajowe i regionalne programy operacyjne. Obecnie realizowanych jest 30 strategii sektorowych przyjętych w latach 2000-2007. Większość z nich wymaga aktualizacji i dostosowania do nowych wyzwań, podobnie jak SRK.
Przeczytaj także: Park technologiczny Park technologiczny

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: