eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Zarządzanie czasem - dlaczego szkolenia nie działają?

Zarządzanie czasem - dlaczego szkolenia nie działają?

2008-04-07 13:38

Przeczytaj także: Efektywne zarządzanie czasem a szkolenia


Misja stanowiska i wypływające z niej cele pozwalają skutecznie zarządzać sobą w czasie, ale czy Ty czytelniku znasz misję swego stanowiska? Czy potrafisz nazwać dzięki niej priorytety swej aktywności, czy też nie? Czy cele Twojej pracy wypływają wprost z tej misji, czy też skazany jesteś na próby formułowania celów o charakterze bardziej operacyjnym? By szkolenie z zakresu zarządzania czasem było naprawdę efektywne, by pomagało lepiej zarządzać czasem niezbędne jest by znać misje swej roli i związane z nią cele. W innym przypadku warto na własny użytek zdefiniować misje swego stanowiska by ułatwić sobie podejmowanie decyzyj dotyczącej tego w co i w jakim stopniu w sposób najbardziej produktywny angażować swą energię.

Zarządzanie czasem tylko czyim?

Bezpośrednio ze znajomością misją roli związany jest dylemat: zarządzamy czasem czy raczej zarządzamy sobą w czasie. Mówiąc o zarządzaniu czasem zazwyczaj mamy na myśli swój czas, a także domyślnie mówimy o tym co My możemy zrobić, by lepiej zarządzać czasem, swoim czasem. No właśnie, ale w jakim stopniu jesteśmy panami swego czasu? Czy chcąc skuteczniej zarządzać swym czasem nie mówimy czasem o abstrakcji. Czy formułowana przez psychologów, trenerów jako pożądana zmiana optyki z zarządzania czasem na zarządzanie sobą w czasie w istocie nie dotyka sedna? Czy nie jest to kluczowe odkrycie dla bycia bardziej efektywnym? Można myśleć, że rzeczywiście to nasi szefowie, pracownicy, współpracownicy, kontrahenci czy klienci są właścicielami naszego czasu. Naturalną konsekwencją takiego przekonania będzie kolejne, że nie mając wpływu na nich nie mamy wpływu na czas. Podobnie jest ze zdarzeniami losowymi, kryzysami, zdarzeniami nieprzewidzianymi, które pożerają nasz czas. Ale jeżeli przyjąć za możliwy fakt, że jedyne czym zarządzamy to zarządzamy sobą w tym „ich” czasie, to zyskujemy coś na czym nam najbardziej zależny: wpływ, kontrolę. Paradoksalnie czas w zasadzie nie należy nawet do wymienionych osób, jest niczyj i wszystkich. Ale przez fakt, że pracujemy z innymi ludźmi, lepiej mieć na uwadze fakt, że inni tak nie myślą i o ile są naszymi klientami, przełożonymi, podwładnymi będą traktować nasz czas jako „swój” czas i będą chcieli jak najwięcej skraść „naszego” czasu.

Zarządzamy czasem, czy sobą w czasie, jesteśmy właścicielami czasu czy też inni dysponują naszym czasem. Możemy kontrolować czas, czy też nie, to tylko kilka z możliwych dylematów, przekonań związanych z czasem. Każdy z nas ma jakieś przekonania, które są u podłoża zachowań związanych z planowaniem, organizacją i wykorzystaniem czasu. Przekonania nasze mają ogromne, decydujące znaczenie dla osobistej efektywności. Bez pracy nad tym co głębiej, pod naszymi zachowaniami nie wiemy co może utrudniać, a co może sprzyjać, stosowaniu choćby najlepszych narzędzi zarządzania czasem. Bez ujawnienia naszych przekonań dotyczących czasu, a szerzej dotyczących nas, innych i świata nie można mówić o trwałej zmianie jako efekcie szkolenia. Nie można mówić o tym że szkolenie jest skuteczne.

Zarządzenie czasem - kiedy szkolenia działają?

Szkolenia klasyczne, sprowadzające kwestie zarządzania czasem do znajomości narzędzi zarządzania czasem bez uwzględniania całego wachlarza sprzężonych i prowadzących do stosowania tych metod umiejętności mogą być nieskuteczne.

By szkolenie było efektywne sposobem na bardziej skuteczne zarządzanie czasem warto spojrzeć na nie jak na element większej układanki. Oznacza to branie pod uwagę szerszego kontekstu w którym są i będą wykorzystywane umiejętności rozwijane na szkoleniu. Wynika z tego również konieczność stosowania nie tylko jednej metody ale całego wachlarza sposobów na zarządzanie czasem, optymalnych dla danej osoby. Dla ich wyboru konieczne jest uwzględnienie motywacji do zmian w życiu, zakresu i charakteru traconych przy zmianie profitów, których często nie jesteśmy świadomi, a także przekonań na temat czasu, siebie, świata. Czasem oznacza to konieczność głębszej zmiany, zmiany perspektywy z zarządzania czasem na zarządzanie sobą.

Autor: Tomasz Kras

poprzednia  

1 2

oprac. : Pro Optima Pro Optima

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: