eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2008

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2008

2008-02-06 00:54

Indeks biznesu PKPP Lewiatan I 2008

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu stracił w notowaniu kwartalnym 9 punktów. Wysoka dynamika wzrostu osiągnięta w ostatnich kwartałach 2007 roku nie będzie jednak możliwa do utrzymania w najbliższym czasie. Dodatkowo napięcia na zagranicznych rynkach finansowych podnoszą ryzyko inwestycyjne i grożą spadkiem popytu zagranicznego.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2007














Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu stracił w notowaniu kwartalnym 9 punktów, obniżając się z 77 do 68 punktów, a w notowaniu rocznym aż 11 punktów, spadając z poziomu 75 do 64 punktów. Wysoka dynamika wzrostu osiągnięta w ostatnich kwartałach ub. roku nie będzie możliwa do utrzymania w najbliższych kwartałach i oczekuje się, że tempo wzrostu PKB będzie w tym roku mniejsze o ok. 1 proc. w stosunku do zeszłorocznego. Już grudniowe dane wskazują na pewne przesilenie.

Ekspert PKPP Lewiatan dr Stanisław Kubielas ocenia, że „Spadek tempa wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej czy płac świadczą o przyhamowaniu dotychczasowej dynamiki wzrostu w końcówce ubiegłego roku. Na razie trudno stwierdzić, czy jest to przejściowa zadyszka rozgrzanej gospodarki, czy sygnał bardziej trwałej tendencji spadkowej. Wydaje się jednak, że nie można na razie liczyć na powtórkę wyników gospodarczych z ostatnich dwóch lat.”

Pogarszają się fundamenty makroekonomiczne gospodarki, rośnie inflacja i deficyt obrotów bieżących z zagranicą, a zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych już dały o sobie znać na krajowym rynku kapitałowym. Także spodziewane ochłodzenie koniunktury u naszych partnerów handlowych może niekorzystnie odbić się na krajowym eksporcie. Rośnie zagrożenie dla inwestycji i eksportu, a wzrost inflacji i stóp procentowych w przypadku osłabienia dynamiki płac może wpłynąć na osłabienie popytu krajowego. Pocieszająca jest ciągle niezła kondycja finansowa sektora przedsiębiorstw i optymizm przedsiębiorców.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: